William Wegman i jego niesamowite wyżły

images

Czytaliście mój ostatni wpis o tym co mogą reklamować greyhoundy? Autorem tych niesamowitych zdjęć dla firmy Trussardi był William Wegman, znany z licznych, często dowcipnych fotografii swoich wyżłów weimarskich. Gdzieś tam kojarzyłam zdjęcia tego autora, ale nie wiem jakim cudem nie skojarzyłam, że to ten sam od teledysku New Order „Blue Monday’, którego jestem mega fanką od lat – to dla mnie obowiązkowy numer na każdej imprezie. Tamten wyżeł, który teraz już wiem, że miał na imię Fay Ray niesamowicie mi się spodobał od pierwszego wejrzenia, to że tak spokojnie znosił wymysły swojego pana, stał na piłeczce, krzesłach itd śmieszy i równocześnie mnie rozczula.

Przygoda Wegmana z wyżłami zaczęła się prawie na początku jego artystycznej drogi. Początkowo zajmował się raczej malarstwem, ale w ostatecznym rozrachunku to  właśnie fotografie wyżłów przyniosły mu sławe i rozpoznawalność na całym świecie. Pierwszym jego psem był Man Ray, który towarzyszył swojemu panu przez ponad 10 lat. Po jego śmierci Wegman nie był w stanie wziąć od razu drugiego przyjaciela, ale kiedy już dojrzał do tej decyzji – był to przedstawiciel tej samej rasy – suczka Fay. Potem poszło już szybciej – wraz z pojawieniem się na świecie potomstwa Fay – również kariera artysty nabrała tempa.

Mam nadzieję, że ta mała próbka zdjęć zachęci was do odwiedzenia oficjalnej strony autora, gdzie znajdziecie więcej niesamowitych fotografii. Ich niezwykłość wynika dla mnie z ogromnej pomysłowości autora, co do ustawienia, póz, przebrań oraz anielskiej cierpliwości psów. Na zdjęciach wyglądają tak, jakby zupełnie nie przeszkadzało im to, że są przebrane w ludzkie ciuszki, inny pies stoi drugiemu na głowie, leżą w dziwacznych konstelacjach, są przykryte najróżniejszymi przedmiotami – liśćmi roślin czy klockami w kształcie geometrycznych figur.

Do oglądania zdjęć zachęcam włączenie podkładu muzycznego:

william-wegman-dog-portraits-4

william-wegman-dog-portraits-4 (1)

artwork_images_148085_640306_william-wegman

artwork_images_177231_84787_william-wegman

william wegman Covered bridge 2001 weimaraner dog

william-wegman15

One Comment on “William Wegman i jego niesamowite wyżły”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*