Udomowienie a inteligencja psów

Według najnowszych badań, aktualnie psy są tak zależne od człowieka, że oblewają podstawowe testy inteligencji, które bez problemów przechodzą wilki i dzikie psy.

Te psiaki nie wyglądają na szczególnych cwaniaków
Nawet bezdomne psy liczą na pomoc człowieka

To potwierdza, że człowiek udomawiając zwierzęta, pozbawił je umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Utrata tych zdolności jest już obecnie wpisana w genetykę psów, bo nawet psy wypuszczone na wolność, starają się przebywać w miejscach zamieszkanych przez ludzi i np. wyjadać resztki ze śmietnika, a nie próbują polować. Naukowcy uważają, że potrzeba byłoby wielu pokoleń, aby psi gatunek odzyskał dawne zdolności poznawcze i przetrwania w naturze.

Aby to udowodnić przeprowadzono tzw. detour test, który polega na tym, że nagroda w postaci miski z jedzeniem jest ustawiona za szklaną przegrodą. Żeby dostać się do niej trzeba barierę po prostu obejść dookoła. Psy dingo rozwiązują zadanie w mniej niż 20 sekund. Domowe psy piszczą, szczekają, drapią łapami szybę, spoglądają na właścicieli i nerwowo się kręcą. Wilki, podobnie jak dzikie psy, szybko kapują o co chodzi.

Dzikie zwierzęta lepiej rozwiązują zadania indywidualne
Dzikie zwierzęta lepiej rozwiązują zadania indywidualne

Psy domowe gorzej wykonują zadania indywidualne i z użyciem narzędzi niż dzikie psowate, ale za to mają wybitne zdolności socjalne: potrafią komunikować się z ludźmi (aktualnie psi geniusz zna ponad 1000 słów), naśladować ich, a nawet wykorzystywać jako… narzędzia (potwierdzone naukowo!).

Foto: This Year’s Love, dreamstime, dreamstime

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*