‚Riot Dog’ – tajemniczy grecki aktywista

Riot Dog to nazwa psa, który pojawia się na wszystkich zamieszkach w Atenach od ponad 20 lat. Przy okazji ostatnich demonstracji w Grecji – Riot Dog powrócił!

Riot Dog pojawia się w różnych czasach, ale jest zawsze w centrum wydarzeń, odważnie szczeka na policjantów i nie boi się nawet gazu łzawiącego. W rzeczywistości Riot Dog to co najmniej trzy różne psy. Ten, który aktualnie bierze udział w zamieszkach został nazwany Loukanikos, co znaczy ‚Kiełbaska’.

Pierwszy Riot Dog to Kanellos, czyli ‚Cynamon’, typ superbohatera, który brał udział w zamieszkach w latach ’90. Wtey był jeszcze szczenięciem i wspierał studentów z National Technical University of Athens. Sławny stał się dużo później – w 2008 roku, kiedy fotografowie z różnych światowych agencji zauwazyli, ze na wielu ich zdjeciach pojawia się ten sam, tajemniczy, piaskowy pies. Jego zdjęcia szybko obiegły cały świat, nadając mu status legendy. Prawdopodobinie zmarł z powodu swojej starości, cierpiąc na koniec na poważne bóle stawów. Studenci zbierali nawet pieniadze na wózek inwalidzki dla psiaka i trzymali go u siebie w pokojach, dopóki nie odszedł.

Jego następcą został Louk. Niektórzy sądzą, że mógł być dzieckiem Kanellosa. Pojawił się w 2009 roku. Uchylając się chmurom gazu łzawiącego, biegał pomiędzy ludźmi. Zawsze w niebieskiej obroży. Przyciągał uwagę mediów szczekając odważnie na kordony policji i stając na czele grup demonstrantów.

Riot Dog zwracał uwagę świata na greckie problemy. Stał się symbolem społecznych rozruchów i walk o wolność.

Legenda o Riot Dog sięga aż do 1949 roku, kiedy pies o imieniu Dick ostrzegał więźniów politycznych zgrupowanych w obozie Mouduros przez zbliżającymi się strażnikami, za co został przez nich zabity. W latach ’70 doczekał się wiersza na swoją cześć.

Niektórzy uważają, że legenda może sięgać dużo wcześniejszych czasów:

2 Comments on “‚Riot Dog’ – tajemniczy grecki aktywista”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*