Rally-O w Łodzi 18 maja 2013

 

Ja już wiem, bo kiedyś się na to natknęłam, ale było to niedawno, więc zakładam, że mimo iż czytelnicy doglife należą do elity tego kraju, to część z nich może tego jeszcze nie wiedzieć.

Najpierw zaproszenie

To Łódź. Można pozwiedzać po seminarium.
To Łódź. Można pozwiedzać po seminarium.

Ten artykuł  powstaje głównie z takiej okazji, że 18 maja w Łodzi odbędzie się seminarium, a następnego dnia zawody rally-o. Zapisy i więcej info znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Rally Obedience. Pani Olga Nylec propagatorka i założycielka stowarzyszenia przyjeżdża na zaproszenie Dog Experts Team (do którego należy m.in Joanna Bohdziun z JBszkoły- moja zaprzyjaźniona  trenerka).

Co to jest rally-o?

To zawody dla psów i ich przewodników, które są połączeniem agility i obedience, tak chyba można je podsumować. Jednak jeśli chodzi o rally-o (jak to się wymawia?), to warto przyjrzeć się samej idei tych zawodów, która w pozytywny sposób wyróżnia się na tle innych.

Cały regulamin dostępny jest na stronie stowarzyszenia, które jest jedynym w Polsce oficjalnym organizatorem zawodów (m.in tych w Łodzi w maju)

Sport dla każdego

3554238853_5e58023a5fZasadniczym plusem Rally-O jest to, że jest praktycznie dla każdego. Zawody są bardziej ‚na luzie’ niż klasyczne obedience, po to aby zwykły, szary posiadacz psa mógł być w stanie sam się do zawodów przygotować i wziąć w nich udział. Można ćwiczenia powtarzać, jeśli słabo pójdą (pod uwagę jest brany najlepszy wynik), można kilkakrotnie powtarzać komendy, dzięki czemu atmosfera jest bardziej przyjazna i dla przewodnika i dla psa. Można dawać smakołyki po każdym ćwiczeniu, można chwalić cały czas (komunikacja werbalna między psem a przewodnikiem nie jest w żaden sposób ograniczona), klaskać w dłonie itp. Nie ma limitu czasowego na przejście toru.

Dodatkowo, w zawodach mogą brać udział:

  • dzieci, nawet młodsze niż 8 lat (pod opieką dorosłego), lub 8-18 lat samodzielnie
  • osoby niepełnosprawne (na przykład na wózkach), dla których ćwiczenia mogą zostać indywidualnie zmodyfikowane
  • psy niepełnosprawne (istnieje możliwość indywidualnego dostosowania konkurencji dla zwierzęcia, na przykład na wózku czy, który pewnych rzeczy fizycznie nie jest w stanie zrobić).
  • psy po kastracji/sterylizacji

Ale nie jest tak łatwo!

Mimo że idea jest taka, aby jak najwięcej osób brało udział, to nie oznacza, że zasad nie ma bądź ćwiczenia sa banalne – wcale nie. Rally-o mimo przyjaznej formy, jest wymagającą rozrywką, jeśli chce się zdobyć jakieś punkty. Tor zadań to jakby połączenie klasycznego toru obedience i agility: są stacje, gdzie zwierzę musi wykonać polecenia, takie jak: siad, leżeć, przyjść na zawołanie, zostać, jak również skoki przez przeszkody, slalom itp, więc na pewno trzeba trochę z psem poćwiczyć, bo ‚z marszu’ nie będzie lekko.

6150811321_05b59b12a1_z

Zaproszenie

Jeśli ktoś z was czuje się zachęcony do pogłębienia swojej wiedzy na temat rally-o, to przypominam, że 18 maja w Łodzi będzie miał okazję to zrobić. W sobotę od rana odbędzie się seminarium na tematy teoretyczne związane z tym sportem (co wolno a czego nie),  a po południu praktyczne przejście stacji rally obedience. Następnego dnia, w niedzielę 19 maja odbędą się zawody, na które po seminarium będzie się można również zapisać.

Foto: snake.eyes, Claudio Gennari, swan corner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*