Psy kradną po ciemku

Psy rozumieją nasz punkt widzenia.

Pewnie dlatego, że było ciemno

Po 15 tysiącach lat wspólnej ewolucji wypadałoby, żeby psy umiały wczuć się w naszą sytuację, ale zaskakujące jest to w jaki sposób naukowcy ten fakt udowodnili i do czego psy potrafią wykorzystywać tą umiejętność.

Dr Juliane Kaminski z Uniwersytetu w Portsmouth udowodniła, że psy, którym właściciele najpierw zabronią wzięcia smakołyka ze stołu, kradną go częściej i szybciej jeśli jest zgaszone światło. Testy były prowadzone w różnych warunkach oświetlenia, zmieniały się też warunki prób, żeby wykluczyć wszelkie wątpliwości.

W eksperymencie brały udział 42 psy i 42 suki, starsze niż rok i takie, które  czuły się komfortowo w ciemnym pomieszczeniu, jeżeli właściciela nie było z nimi. Dodatkowo musiały to być psy wyrażające w jakimkolwiek stopniu zainteresowanie jedzeniem.

Wyniki eksperymentu

Dr Kaminski:

Wyniki testu sugerują, że psy podejmują decyzję o tym, że bezpieczniej jest kraść, kiedy jest ciemno, ponieważ zdają sobie sprawę z ludzkiej perspektywy.

Dlaczego jest to istotne?

Dlatego, że do niedawna uważało się, że tylko ludzie ( plus szympansy) mają zdolnośc ‚wczucia się w sytuację innych’. Ostatnie eksperymenty sugerują, że psy potrafią być empatyczne (pisałam o tym w Zaraźliwe ziewanie – nowe fakty), a jak pokazuje eksperyment z kradzieżami – umieją przewidzieć co inny gatunek jest w stanie zauważyć, a czego nie.

Szympansy są w tym lepsze od psów, przynajmniej na tyle na ile to sprawdzono, bo wiedzą kiedy ktoś je może zobaczyć, a kiedy nie, ale również pamiętają co ktoś inny mógł widzieć w przeszłości. 

W komentarzach pod artykułem ktoś opisał historię swojego setera, który jego zdaniem jest znacznie mądrzejszy od testowanych psów. Kiedy właściciele zrobili brytfanne pełną ciasteczek i zostawili ją do wystygnięcia na blacie – za pierwszym razem pies pożarł bez skrupułów wszystkie ciasteczka. Oczywiście państwo byli wściekli i wbrew wszelkim zaleceniom szkoleniowców – ukarali psa za ten czyn. Następnym razem, kiedy stygły ciasteczka – pies zjadł tylko połowę z nich i to w taki sposób, że na pierwszy rzut oka nie było tego widać. 

Cwane te bestie!

Artykuł na podstawie materiałów z University of Portsmouth.

Foto: ttrentham, Sarah Nitt

 

 

One Comment on “Psy kradną po ciemku”

  1. Tak samo jest kiedy Stefan próbuje wejść na kanape czego mu nie wolno robic. W dzień nigdy ale kiedy jest ciemno i wydaje mu sie, że śpimy delikatnie próbuje wcisnąć się w nogi, niestety przeważnie skutecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*