Małe psy jaskiniowców

Najstarszy ‚kolanowy’ pies żył ok 15 000 lat temu we Francji i miał wielkość podobną do standardowego pudla. Wielkość znalezionych szczątków rodzi nowe pytania, bo wcześniejsze znajdowane psy były zawsze sporo większe.

Naukowcy są  zdania, ze proces udomawiania przebiegał równolegle i niezależnie w wielu miejscach starego świata. Szczątki znalezione w różnych miejscach Francji, były pooddawane badaniu z użyciem węgla radioaktywnego, co pozwoliło ustalić, że psy towarzyszą człowiekowi  co najmniej od 11500 –  15000 lat.

Naukowcy szacują, że znalezione pieski miały nie więcej niż 40 cm w kłębie, czyli były wielkości beagle czy cocker spaniela.

Przypuszcza się, że ich zadaniem było ogrzewanie kolan w chłodniejsze dni oraz udział w polowaniach. Nie wykluczone też, że w ciężkich czasach stawały się pozycją w menu jaskiniowców. Niektóre szczątki znaczą bruzdy sugerujące, że psy były zjadane, a ich futro wykorzystywane jako część okrycia.

Naukowcy uważają, że plakaty znalezione w jaskiniach sugerują, że jaskiniowcy lubili psy. Jeść.
Naukowcy uważają, że plakaty znalezione w jaskiniach sugerują, że jaskiniowcy lubili psy. Jeść.

Istnieją dwie teorie wyjaśniające tajemnicę niewielkich rozmiarów francuskich piesków. Pierwsza teoria mówi, że pochodzą po prostu od małych wilków, które zostały poddane udomowieniu i na skutek oddziaływania człowieka, klimatu oraz żywienia uzyskały jeszcze mniejsze rozmiary.

Dino to mit – Flinstonowie mieli pudla!

Druga teoria sugeruje, że małe psy mogą być potomkami większych psów, co z kolei zakłada udomowienie większych psów jeszcze wcześniej.

W 2008 roku w belgijskiej jaskini znaleziono szczątki mogące należeć do najstarszego psa na świecie żyjącego ok 32000 lat temu. Pies ten przypominał syberian husky lub owczarka.

Prawdopodobnie duże i małe psy żyły równocześnie w różnych miejscach Europy w trakcie ostatniego zlodowacenia.  Duże psy były znajdowane na stanowiskach w Ukrainie i Rosji. Naukowcy wskazują na kilka ośrodków udomawiana psów: Środkowy Wschód, Europa oraz Chiny, przy czym Europa były miejscem najważniejszym w tym procesie.

Foto: Anita & Greg, Ben Templesmith, Rafael Acorsi, Fred

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*