Psia przyjaźń silniejsza od tsunami

Mokry i ubłocony pies, trzęsący się z zimna oraz zagubienia, przybiega do kamerzysty a potem prowadzi go do rannego psiego kolegi, leżącego wśród gruzów zniszczonego przez trzęsienie ziemi i tsunami miasta Sendai w Japonii.

Wyciskające łzy z oczu wideo, krąży aktualnie po sieci i przypomina o tym czym jest prawdziwa przyjaźń.

A jak to tak naprawdę jest z psią przyjaźnią?

Profesor Marc Bekoff z uniwersytetu w Colorado, który zajmuje się ekologią i biologią ewolucyjną mówi, że historia psów z Sendai pokazuje ważną rzecz: psy przywiązują się nie tylko do ludzi, o czym sporo się mówi (np.: tutaj), ale też silnie wiążą się ze sobą. Często bardzo przeżywają stratę psiego przyjaciela.

Badacz ssaków naczelnych z Emory University Frans de Waal mówi:

Piękno psiej przyjaźni polega na czymś więcej niż zwykłym przyzwyczajeniu. To wzajemna pomoc, obrona słabszego, wzajemne wylizywanie ran, dzielenie się jedzeniem, pomoc w walkach, pocieszenie w cierpieniu. Zdolność do empatii wykryto niedawno nawet u kurcząt i myszy, zakładamy, że to bardzo rozpowszechnione zjawisko wśród zwierząt.

Dodaje jeszcze:  u tych dwóch psów z Sendai obserwujemy nie tylko przywiązanie, ale też zaufanie, poświęcenie i w końcu związek, który jest emocjonalnie korzystny dla obu stron.

Brzydka pogoda sprzyja przyjaźniom

Wydawałoby się, że takie zachowania jak opieka nad rannym kolegą, nie pasują do świata zwierząt, gdzie zazwyczaj panuje brutalna walka o przetrwanie. Fakty pokazują coś zupełnie innego: wilki, czyli przodkowie psów to jedne z najbardziej społecznych zwierząt, osobniki w stadzie silnie ze sobą współpracują.

Badania pokazują, że różne gatunki zwierząt rozumieją się nawzajem, np.: koty z psami. Żyjąc pod jednym dachem potrafią mieć bardzo przyjacielskie stosunki, co ciekawe – płeć osobników nie ma znaczenia. Drugą ciekawostką wynikającą z badań, jest fakt, że osobniki dwóch różnych gatunków potrafią zrozumieć mowę ciała, nawet wtedy, jeśli w obrębie ich gatunku dana postawa oznacza coś zupełnie przeciwnego. Oczywiście, w im młodszym wieku spotkają się pies z kotem tym lepiej potrafią się zrozumieć.

Najnowsze raporty wskazują, że oba psy z Sendai zostały uratowane, ale na razie nie pojawiły się ich zdjęcia ‚po’. Inne zwierzaki uratowane po trzęsieniu ziemi można zobaczyć na profilu Japan Earthquake Rescue and Support.

Foto: Taiger808

3 Comments on “Psia przyjaźń silniejsza od tsunami”

  1. cieszę się ogromnie że te pieski przeżyły i są uratowane .Kocham zwierzęta mam 6 kotów i pieska serce ogromne ale finanse bardzo ograniczone ,dlatego boleję nad każdym skrzywdzonym kotem czy psem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*