Posiadanie psa wskaźnikiem ekonomicznym

Posiadanie psów może być wskaźnikiem ekonomicznym mówiącym o rozwoju i zamożności obywateli. I wcale nie jest wskaźnikiem najdziwniejszym, może być nim też np. spożycie kokainy.

Im większe dochody tym więcej pupili

Kiedy ludzie mają więcej pieniędzy to decydują się na dobra, które nie są ich pierwszą potrzebą. Wśród takich ‚dóbr’ są zwierzątka domowe, w tym psy. W czasach dobrej koniunktury więcej osób decyduje się na pierwszego psa, a ci, którzy już psa mają – kupują dla niego więcej akcesoriów, droższą karmę itd. W skali makro – większa ilość pupili prowadzi do rozkwitu branży związanej ze zwierzętami – większej liczby groomerów, hoteli dla zwierząt, sklepów, wystaw dla psów, trenerów, weterynarzy itd.

Gdzie jest najwięcej psów?

Nie zaskoczę tą informacją – w USA. Stany dominują nie tylko bezwzględną liczba psów – ponad 75 mln, ale też względną – jeden pies na 4 osoby. Jednak w ostatnich latach widać gwałtowne wzrosty populacji psów w innych krajach, która idą równolegle do podnoszącego się statusu ekonomicznego ich mieszkańców.

countries-by-pet-dog-population
Kliknij na mapę, żeby powiększyć.

W jakim kraju notuje się najwyższy wzrost populacji?

W Indiach. To trochę zaskakujące. Mimo że jest to drugi pod względem gęstości zaludnienia kraj na świecie, dominują w nim tereny wiejskie i dość biedne. Dlatego psów jako domowych pupili jest tam dość niewiele – 4 psy na 1000 mieszkańców. Jednak w latach 2007-2012 populacja psów wzrosła tam o 58%! W tym samym czasie w Szwajcarii liczba psów skurczyła się o 10%.

Te dwa kraje według mnie pokazują dość typowe zjawisko: w krajach, gdzie ludzie od dawna mają psy i są świadomymi właścicielami, do tego państwo zapewnia regulacje prawne dotyczące posiadania psów – ich liczba maleje. W Indiach liczba psów rośnie szybciej niż wiedza właścicieli, co doprowadziło do plagi pogryzień na ulicach, gdzie znalazło się mnóstwo bezpańskich psów. Dopiero wtedy władze zaczęły wprowadzać program szczepień, sterylizacji/kastracji i edukacji ludności.  Z drugiej strony w bogatych indyjskich domach zapatrzonych w amerykańskie telewizyjne show o psach sytuacja wygląda już inaczej – wychodząc właściciele włączają pupilom specjalną relaksacyjną muzykę dla psów itd.

infogr.am

Gdzie królują małe pieski?

W Brazylii. Wspominałam o tym przy okazji wpisu o Domu schadzek dla psów. W tym kraju szybko rozwija się klasa średnia – ludzie zarabiają więcej, odkładają rodzicielstwo na później, a co za tym idzie wypełniają swoje ciasne mieszkania małymi pieskami. Na 1000 ludzi przypada 100 psów i jeśli chodzi o małe rasy to daje Brazylijczykom pierwsza pozycję na świecie.

W Azji różnie z ilością psów

Filipiny są najbardziej ‚zapsionym’ państwem Azji, na drugimi miejscu znajduje się Japonia. Przeciwny biegun listy okupują Singapur, Chiny i Malezja. To, że na Filipinach na mieszkańca przypada 6 razy więcej psów niż w Chinach jest tłumaczone tym, że filipińscy emigranci przesyłają do kraju zarobione za granicą pieniądze, napędzając gospodarkę, w tym branżę zoologiczną.

A w krajach muzułmańskich wolą duże psy

I raczej nie są one zwierzątkami domowymi. Służą do obrony (ewentualnie polowań) – stąd konieczność by odstraszały swoimi rozmiarami. Psy przez niektórych muzułmanów są uważane za zwierzęta nieczyste, a Arabia Saudyjska kiedyś planowała nawet wprowadzić zakaz sprzedaży psów i kotów w kraju. Obecnie w Arabii liczba psów rośnie (labradory, owczarki niemieckie), a takie kraje jak Egipt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie są gospodarzami wystaw dla psów.

Kto najwięcej wydaje na psie jedzenie?

Norwegowie. W ogóle w Europie jest dużo psów i dużo się na nie wydaje. W 10 najwięcej wydających na jedzenie dla psów krajów 8 leży na starym kontynencie. Rocznie przeciętny Norweg wydaje na to $639, a Wietnamczyk – $0.75, nie wspominając nawet, że w wielu krajach nawet nie ma czegoś takiego jak ‚jedzenie dla psa’ – psy jedzą resztki ze stołu. Za to we wspominanych wcześniej bogatych indyjskich domach – jedzenie dla psów jest często gotowane i dostarczane np. 2 razy dziennie przez zajmujące się tym specjalne firmy.

$$$
3 pierwsze i 3 ostatnie kraje pod względem pieniędzy wydawanych przez statystycznego mieszkańca na jedzenie dla psów.

 

Mapa pochodzi z serwisu mapsoftheworld.com; dane za : Euromonitor.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*