Odczyny po zastrzykach

 Artykuł napisany dla portalu e-lecznica.pl.

W medycynie weterynaryjnej wiele leków podaje się w formie zastrzyków. Wynika to z kilku przyczyn:

  • począwszy od tego, że niektóre z nich występują wyłącznie w formie iniekcyjnej (na przykład większość szczepionek)
  • poprzez ogólną niechęć psów i kotów do zjadania tabletek
  • skończywszy na niemożności podania leków doustnie, na przykład z powodu występujących wymiotów.

Jest też pewne przyzwyczajenie lekarzy i ich klientów do podawania zastrzyków, ale to temat na dłuższe rozważania.

3610388248_f69aaf5213

Niestety, jak każda droga podania leku, iniekcja również niesie ze sobą możliwość wystąpienia skutków niepożądanych, takich jak odbarwienie włosa lub jego wypadnięcie, ból, obrzęk zaczerwienienie w miejscu iniekcji, powstanie krwiaka, a także jako jeden z najczęstszych efektów – tzw. jałowy odczyn poiniekcyjny.

Co to jest odczyn?

Jest to miejscowa odpowiedź organizmu na podany lek. Najczęściej dochodzi do niego kiedy lek nie wchłonie się całkowicie spod skóry i zalegając tam powoduje stałe drażnienie okolicznych tkanek, które z kolei reagują obrzękiem, a czasem gromadzeniem się krwistego płynu. Aby do tego doszło potrzeba trochę czasu, najczęściej około 2 tygodni, czyli wtedy, kiedy już zapomnimy o przebytej chorobie czy szczepieniu.’

Jak to wygląda?

Jest to zazwyczaj kilkucentymetrowe zgrubienie pod skórą. Dotykanie go raczej nie boli. Czasem wyraźnie można wyczuć zalegający płyn, ale często odczyn ma tęgą konsystencję i jest związany z mięśniami.

Jak to się leczy?213103727_afde9dd766_z (1)

Podstawą leczenia, jest oczywiście dobra diagnoza, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, gdyż nawet doświadczona osoba może pomylić odczyn z ropniem czy guzem, które leczy się inaczej.Najczęściej najlepszym lekiem na odczyny jest herbatka z melisy wypita przez właściciela, gdyż przeważająca większość odczynów nie jest groźna i po jakimś czasie (niestety dość długim) sama znika, zostawiając po sobie ślad w postaci zwłóknienia, czyli niewielkiej, wyczuwalnej pod palcami podskórnej blizny albo nie zostawiając śladu w ogóle.
Istnieją różne metody wspomagania gojenia się odczynów: maści i płyny ze sterydami, rozgrzewające opatrunki, okłady z Altacetu, ale ich skuteczność ogranicza się raczej do uspokojenia sumienia opiekunów.

A co jeśli odczyn się nie goi?

Choć odczyny są z natury niegroźne, jak zawsze jest pewne ‘ale’, czyli rzadkie, nieprzyjemne przypadki, kiedy niegojące się odczyny trzeba chirurgicznie usunąć. Zdarza się również, że gromadzi się tak duża ilość płynu, że przeszkadza na przykład w noszeniu obroży i trzeba ten płyn ściągnąć.
Dlatego najważniejsza jest uważna obserwacja zmiany oraz kontakt z lekarzem w każdym niepokojącym przypadku, bo lepiej dmuchać na zimne.

Czy odczyn wynika ze złego podania leku?

8148575379_b640fe5396To częste pytanie, a nawet zarzut wobec osoby, która robiła zastrzyk. Nieprawidłowe podanie może powodować powstanie niepożądanych efektów, ale jednak najczęstszą przyczyną jest po prostu rodzaj podanego leku.
Są leki, po których odczyny powstają częściej (na przykład szczepionki), a są takie, po których występują wyjątkowo rzadko. Pewne substancje mają po prostu większe działanie drażniące, stąd też pewne znaczenie ma stężenie leku oraz ilość w jakiej jest podana w jednym miejscu.

Czasem są też psy, które mają większą skłonność do takiej reakcji organizmu niż inne i wtedy warto lekarza o tym uprzedzić, bo może istnieje możliwość leczenia doustnego zamiast iniekcji lub użycia innego leku, być może lepiej tolerowanego.

 

Foto: Wonderlane, Walt Jabsco, Jan Glas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*