Nominowana do Oskara psia animacja

psia animacjaW filmach psy jako główni bohaterowie pojawiają się dosyć rzadko, chyba ze są to bajki albo produkcje dla dzieci i młodszej młodzieży typu ‚Włóczęgi północy’. Bill Plympton zrobił cykl psich animacji, które idealnie wchodzą w istniejącą lukę: bajki dla dorosłych.

Kim w ogóle jest Bill Plympton?

Jest reżyserem i animatorem. Urodził się w Oregonie, ale po studiach przeprowadził się do Nowego Jorku. Aktualnie ma 65 lat. Sam siebie przedstawia mniej więcej tak:

Do rysowania skłoniła go… paskudna pogoda w Oregonie, która sprawiała, że wraz z piątką rodzeństwa spędzali większość czasu w domu.

Kiedy miał 14 lat wysłał swoje rysunki do studia Disneya, ale dostał odpowiedź, że rysunki są obiecujące, ale jest jeszcze za młody.

Pierwsza przygoda z animacją nie była szczególnie udana. Na uniwersytecie w Portland Plympton został edytorem księgi pamiątkowej. Jako że należał do kółka filmowego postanowił zrobić animację promującą księgę pamiątkową. Niestety przypadkowo animacja została nakręcona do góry nogami stając się zupełnie nieprzydatna.

Santa: the fascist years, czyli mniej znane fakty z życia świętego Mikołaja.

Kiedy przeprowadził się do Nowego  Jorku zaczął studiować sztukę oraz pracować jako ilustrator. Jego prace znalazły się w wielu gazetach i czasopismach, np.: w Vogue, Rolling Stone czy The New York Times. Najbardziej jednak pociągały go nadal animacje.

Pierwszy prawdziwy film udało mu się zrealizować dopiero w 1983 roku. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Drugi film zatytułowany ‚Your Face’ zdobył nominację do Oskara, przynosząc Billowi sławę i coraz większe możliwości. Jego animacje pojawiały się często na MTV i przeróżnych festiwalach, gdzie często zgarniały wysokie nagrody.

Jego prace są cenione nie tylko za styl, ale również za przewrotne poczucie humoru. Tematyka jest bardzo zróżnicowana.

Plympton tworzy do  dzisiaj. Na dniach ma się okazać czy jego najnowsze animacja ‚The cow who wanted to be a hamburger’ przyniesie kolejną nominacje do Oskara.

Guard Dog

Pierwszy z poniższych filmów, to nominowany do Oscara w 2005 roku ‚Guard Dog’ (Pies Obronny). Opowiada on o tym co może sobie myśleć pies, który idzie z nami na spacer do parku. Okazuje się, że pies widzi dużo więcej niż my i dostrzega czyhające na nas, dosłownie na każdym kroku, niebezpieczeństwa i bohatersko przed nimi broni. Początkowo lekka i podbarwiona humorem historyjka, stopniowo zmienia klimat na lekko mroczny, aż w końcu doprowadza nas do zupełnie niespodziewanego zakończenia…

Plymptoons Channel
Tags: Atom.com | Funny Videos | Tournament | Upload

Hot Dog

Historia psa, który chciał zostać strażakiem, przy której ma się ochotę powiedzieć- uważaj o czym marzysz, bo może ci się spełnić.

Plymptoons Channel
Tags: Atom.com | Funny Videos | Tournament | Upload

Guide Dog

Znów opowieść o marzeniach. Tym razem bohaterski pies chce zostać przewodnikiem dla niewidomych. Bardzo się stara zrobić wszystko jak najlepiej.

Plymptoons Channel
Tags: Atom.com | Funny Videos | Tournament | Upload

Horn Dog

Psi mezalians. On zakochuje się w suce z wyższych sfer plus jej pani jest wyjątkowo niechętna ich kontaktom. Jak zdobyć serce ukochanej?

Plymptoons Channel
Tags: Atom.com | Funny Videos | Tournament | Upload

Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony autora: PLYMPTOONS

Video: Plymptoons Channel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*