Narkolepsja – rzadka, dziwna, śmieszna i straszna choroba

Wiele psów uwielbia się wylegiwać godzinami, przesypiać cały dzień albo chociaż uciąć sobie kilka drzemek w ciągu dnia. I nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak pies zasypia podczas jedzenia (z kęsami pokarmu w pysku) albo w trakcie intensywnej zabawy (biegnie, biegnie i nagle odpada) to znaczy że coś jest nie tak.

Co to jest narkolepsja?

Narkolepsja to choroba objawiająca się nagłymi i niepohamowanymi atakami senności. Ataków może być różnie dużo- są psy, które mają ich kilka w miesiącu, a inne- wielokrotnie w ciągu doby. Co najdziwniejsze największa senność ogarnia zwierzaki w momentach najsilniejszego pobudzenia– czyli np.: w trakcie emocjonującej zabawy, kiedy się mocno przestraszą lub  zobaczą otwierającą się lodówkę.

O co chodzi?

Narkolepsja jest chorobą genetyczną. Polega ona na tym, że w organizmie brakuje pewnego białka- hipokretyny, która odpowiada za regulację procesów związanych ze snem. U zdrowych organizmów sen składa się z dwóch faz. Pierwsza to sen głęboki czyli faza NREM– przebiegająca w trakcie zasypiania, kiedy fale mózgowe zwalniają i stają się nieregularne. Po pewnym czasie następuje wzmocnienie fal mózgowych i pojawia się tzw. faza szybkich ruchów gałek ocznych (REM- rapid eye movement). REM to czas, w którym pojawiają się marzenia senne, przyspiesza akcja serca, oddech staje się nieregularny. Obie fazy występuję naprzemiennie, kilkakrotnie w ciągu odpoczynku.

W narkolepsji chodzi o to że u psów chorych  faza REM występuje w czasie czuwania, czyli zupełnie nienormalnie!

Jak to wygląda?

Wygląda to tak jak na załączonym filmiku:

Trochę śmieszne, ale też i straszne.

Jeszcze kilka ciekawostek:

  • jeśli bawimy się w aportowanie z psem narkoleptykiem to jeśli emocje sprawią, że przyśnie na jakiś czas, to po obudzeniu będzie się zachowywał tak jakby nic się nie stało i spokojnie pobiegnie po piłeczkę.
  • narkolepsja występuje też u ludzi, często w znacznym stopniu utrudniając im życie zawodowe i prywatne, gdyż podobnie jak psy ludzie zasypiają zupełnie niespodziewanie i często w zupełnie nieodpowiednich  sytuacjach- szczególnie stresowych
  • cechą charakterystyczną narkolepsji jest występowanie tzw. porażenia przysennego. U ludzi polega to na tym, że w trakcie ataku snu dochodzi do paraliżu mięśni. Często ludzie widzą i słyszą to co dzieje się dookoła, ale czasem mają też przerażające omamy wzrokowe i słuchowe, ale są niezdolni do ruchu lub mowy. Porażenie występuje u psów, ale nie wiadomo, czy towarzyszą mu omamy.
  • Wiele chorób może przebiegać w dość podobny sposób, np.: choroby serca, padaczka czy cukrzyca.
Nie każdy pies zasypiający w trakcie zabawy to narkoleptyk

Jakie jest ryzyko, że mój pies zachoruje?

Jak już wspomniano- jest to choroba genetyczna, czyli pies już się z nią rodzi. Na szczęście narkolepsja występuje niezmiernie rzadko. Udowodniono, że istnieją pewne predyspozycje rasowe- bardziej narażone się pinczery średnie, retrievery , jamniki i pudle.

Nie ma sposobu na zapobieganie chorobie, ale za to przy pomocy leków i  przy odpowiedniej opiece właścicieli psy żyją prawie normalnie. Opieka polega np.: na tym, że należy maksymalnie ograniczać bodźce pobudzające układ nerwowy, a jeśli nie da się ich uniknąć np.: podczas karmienia- należy po prostu budzić zwierzaka, tak aby był w stanie się najeść.

Foto: Biggelow Bear Bags, photoknipser,

One Comment on “Narkolepsja – rzadka, dziwna, śmieszna i straszna choroba”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*