Najpopularniejsze psy w USA

Na początku tego roku The American Kennel Club ogłosił ranking najbardziej popularnych ras psów w Ameryce, który pokazuje, że dwudziesty rok z rzędu pierwsze miejsce zajmuje labrador retriever. W pierwszej dziesiątce też od kilku lat królują te same rasy, zmieniają się tylko nieznacznie ich miejsca na liście.


Infografika ilustruje najnowszy ranking, ale w zasadzie to od ostatnich 3-4 lat niewiele się zmieniło: york zamienił się z owczarkiem niemieckim, a bokser z jamnikiem.
Szóste miejsce buldoga angielskiego to rekord w liczącej ponad 100 lat historii tej rasy. Od kilku lat widać było wyraźny wzrost popularności tej rasy. Inne psy, które nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, a notują wysoką zwyżkę to Cavalier King Charles spaniel i hawańczyk.
Praktycznie zamykające tegoroczne zestawienie – owczarek anatolijski i keeshonden w tym roku podskoczyły o kilkanaście oczek.
W ostatnich latach mocno do góry pną się dwie uważane za groźne rasy – Staffordshire Bull Terrier (z 97 na 74 miejsce w zestawieniu) i Bull Terrier (z 78 na 53).
Z małych ras najwyżej w rankingu : Yorkshire terrier, Cavalier King Charles (23 miejsce) spaniel i hawańczyk (31 miejsce).

Wysoka pozycja yorka nie jest zaskoczeniem
Wysoka pozycja yorka nie jest zaskoczeniem

Wśród dużych ras podskoczyły: dog niemiecki, mastif, nowofunland, berneński pies pasterski, duży szwajcarski pies pasterski.

cane corso

Do rankingu AKC w 2010 roku dołączyły nowe rasy (rasy nie są nowe, ale po prostu nie były zarejestrowane w AKC): leonberger, cane corso i owczarek islandzki. A na początku stycznia dopisano jeszcze trzy inne: Norweski Lundehund, Xoloitzcuintli, Entlebucher, co sprawia że w rankingu figuruje już 170 ras psów.

Foto: appliedvitals, Thai Yin, flickr4jazz, Sweet-Rainb0w, infografika na podstawie Expedient InfoMedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*