Najdłużej żyjący rak

5519887128_e48891f63aCzym jest nowotwór – to mniej więcej każdy z nas niestety wie. Jakaś komórka mutuje i zaczyna się dzielić w niekontrolowany sposób. Znamy część czynników powodujących czy predysponujących do nowotworów takie jak promieniowanie UV, azbest czy węglowodory aromatyczne. Są też wirusy powodujące nowotwory: na przykład wirus białaczki kotów, czy u ludzi, może nie wywołujący, ale sprzyjający rakowi szyjki macicy HPV. Nowotwory zazwyczaj umierają razem ze swoim gospodarzem, w przypadku ludzi – są wyjątki. Jednym z nich jest linia komórek nowotowrowych HeLa. Od pani Henrietty Lacks pobrano komórki raka szyjki macicy. Pacjentka nie żyje już z górą 60 lat, ale komórki jej nowotworu są utrzymywane przy życiu na płytkach w laboratorium i służą licznym badaniom nad nowotworami i wirusami.

Ale czy wiedzieliście, że u psów (również szakali,kojotów i diabłów tasmańskich – u tych ostatnich nowotwór powstał osobno i dotyczy okolicy twarzowej) nowotwory mogą być przenoszone z osobnika na osobnika? Oprócz tych wyjątków – nikt nigdy nie może bezpośrednio zarazić się od drugiego nowotworem.

Chodzi o CTVT (canine transmissible veneral tumour) kiedyś zwany guzem Stickera, przenoszony drogą płciową. Nie przenosi go wirus ani nie może on pojawić się u zwierzęcia samoistnie. Komórki nowotworu muszą zostać przeniesione z jednego osobnika na drugiego, są same w sobie czynnikiem zakaźnym. To bardzo unikatowe i niezwykłe zjawisko, nie spotykane u innych gatunków, stąd bardzo ciekawe dla naukowców.

Nowotwór przenoszony jest drogą płciową.
Nowotwór przenoszony jest drogą płciową.

Prawdopodobnie pojawił się ok. 11000 lat temu, czyli wraz z powstaniem pierwotnych ras psów.  Zamiast umierać wraz ze swoim gospodarzem wyewoluował w nieśmiertelnego pasożyta. To najdłużej żyjąca linia komórkowa znana nauce. Dosłownie na dniach udało się odczytać genom tego nowotworu. Dzięki temu naukowcy dowiedzieli się, że pierwszymi chorymi były psy średniej lub dużej wielkości, właśnie w typie husky czy alaskana, o umaszczeniu całkowicie czarnym lub z szarymi znaczeniami.

Co ciekawe naukowcy nie mają przecież DNA nowotworu sprzed 11 tys lat, ale posługują się dzisiejszym materiałem i oceniają jego wiek na podstawie ilości mutacji, jakie w nim zaszły (zakładając, że tempo mutacji jest podobne do innych nowotworów).

Żródło: the-scientist.com

Foto: xan latta, Sippanont Samchai

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*