Myślę więc jestem – czy psy są mają samoświadomość?

Czy potraficie rozpoznać siebie samego w lustrze? Oczywiście, że tak. Ale nie umieliście, kiedy mieliście 9 miesięcy. Jeśli mama pokazałaby wam wtedy lustro – zobaczylibyście drugiego rozkosznego bobasa, ale na pewno nie samych siebie.

Test z lustrem

Eksperyment, który udowadnia istnienie samoświadomości jest bardzo prosty. Jeśli niemowlakowi namaluje się na czole niebieską kropkę i ustawi naprzeciw lustra, będzie się po prostu patrzył, nie potrafiąc rozpoznać swojej twarzy w odbiciu. Jeśli podobną rzecz zrobi się dziecku dwuletniemu, kiedy spojrzy w lustro będzie próbowało dotknąć lub zetrzeć z siebie farbkę. Dwuletnie dziecko wie już, że ono i odbicie w lustrze to ta sama osoba.

Czy zwierzęta przechodzą ten test?

Niektóre – tak. Na pewno małpy człekokształtne (goryle, szympansy, orangutany) słonie, sroki (!), delfiny. Jako, że delfiny nie mają rąk i nie mogę próbować dotknąć czy zmazać oznaczenia – naukowcy zmodyfikowali test i oceniali ich samoświadomość na podstawie przyjmowanych póz, świadczących o przyglądaniu się namalowanym plamkom. Sroki dziobią w lustro starając się zbadać oznaczenie.

Czy psy należą do grupy samoświadomych?

Testu z lustrem nie przechodzą pozytywnie, co oznacza, że nie mają świadomości własnego ‚ja’.

Wiele osób nie mogło się pogodzić z takim stanem rzeczy i pojawiły się sugestie, że test z lustrem jest o tyle niesprawiedliwy w stosunku do psów, że nie uwzględnia tego, iż dla psa ważniejszym zmysłem jest węch niż wzrok.

Test ‚żółtego śniegu’

Emerytowany profesor z Colorado Marc Bekoff wymyślił, według niego, bardziej adekwatny test, w którym wziął udział jego własny pies Jethro.

Polegał na tym, że kiedy wychodzili razem na spacer po śniegu – Bekoff zapisywał czas jaki Jethro poświęca wąchaniu każdej napotkanej plamy moczu innych psów. Chodziło o to, żeby za jakiś czas sprawdzić jak długo Jethro będzie wąchał mocz innych psów, a jak długo… swój własny.

Test zajął pięć zim, ale zakończył się rezultatem (przez wielu podważanym), ale dającym nadzieję miłośnikom psów na to, że ich psy należą do zaszczytnego grona istot samoświadomych – pies spędzał mniej czasu wąchając własny mocz, niż mocz innych psów, co może sugerować, że samego siebie rozpoznaje po zapachu.

Ten pies nie wie jak uroczo wygląda jako króliczek…

Czy ‚test żółtego śniegu’ jest wiarygodny?

Nie do końca. Jak przyznaje sam Bekoff – rezultat pozwala raczej sądzić, że psy mają coś w rodzaju świadomości własności (‚wiem, że to jest moje’) niż samoświadomość.

W takim wypadku, psy muszą jeszcze poczekać, aż ktoś wymyśli lepszy test, ale na chwilę obecną zdają się nieszczególnie przejmować brakiem samoświadomości. Być może ich świadomość jest już po prostu na wyższym poziomie.

Foto: dr_XeNo, Thirteen Of Clubs, las – initially, Ray Chang

One Comment on “Myślę więc jestem – czy psy są mają samoświadomość?”

  1. Ja proszę więcej na ten temat bo czuję niedosyt. Np. czy pies czuje upokorzenie? Mojego można było przebrać we wszystko ale wtedy siedział smutny i jak sparaliżowany- czy czuł się jak pośmiewisko? Moim zdaniem tak ale może jestem przewrażliwiona…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*