Mój pies u dentysty

Każdy z nas wie jak należy dbać o zęby. Uczymy się tego nawyku już od najmłodszych lat. Codzienne myjemy zęby, szczotkujemy, płuczemy jamę ustną, używamy nici dentystycznych, staramy się regularnie chodzić do dentysty.

Co się dzieję w jamie ustnej psów, które nie myją zębów?

pies u dentysty

Statystyki pokazują, że na choroby zębów i przyzębia cierpi aż 80 % psów powyżej trzeciego roku życia. Przerażające prawda?

Konsekwencje lenistwa w przypadku higieny zębów nie kończą się na jamie ustnej, ale mogą obciążać gardło, układ oddechowy, serce i nerki, bo kamień w jamie ustnej to nie tylko żółte zęby, ale również siedlisko najróżniejszych szkodliwych mikroorganizmów.

Gdy przytulasz swojego zwierzaka to odwracasz głowę w drugą stronę z powodu nieprzyjemnego zapachu z pyszczka? Ten zapach jest pierwszym objawem odkładającej się płytki nazębnej. Następnie pojawia się coraz to większa ilość nalotu, pies bardziej się ślini, dziąsła stają się bolesne ( na tym etapie mogą zacząć się problemy z pobieraniem pokarmu), mogą także krwawić, pojawiają się w nich tzw. kieszenie patologiczne, czyli przestrzenie pomiędzy powierzchnią zęba a uszkodzonym dziąsłem na skutek, czego dochodzi do rozchwiania zębów, w ciężkich stanach wypływa z nich także ropna wydzielina. Straszne, prawda? Nie dziwi więc fakt, że zły stan zębów ma wpływ na cały organizm zwierzaka.

Ktoś tu ma brzydki zapach z pyszczka…

Kiedy jest właściwy czas, aby udać się do lekarza?

Tak naprawdę, już przy pierwszej wizycie w gabinecie z naszym szczeniaczkiem powinniśmy zapytać o program profilaktyczny nie tylko chorób zakaźnych i pasożytniczych, ale również, jamy ustnej. Już szczeniaczka warto przyzwyczajać do szczotkowania zębów, bo w ten sposób właścicielowi wejdzie to w nawyk, a mały psiak szybciej nauczy się, że to nic strasznego. Szczotkowanie jest najlepszą metodą zapobiegania chorobom jamy ustnej, a szeroka gama produktów przeznaczonych do tego celu ułatwia sprawę. Twój lekarz pomoże dobrać rodzaj szczoteczki i pasty, uporać się z pierwszymi kłopotami i niepowodzeniami.

Co możemy zrobić, gdy nasz pies jest już dorosły?

Należy zastanowić się poważnie nad wizytą u lekarza, jeśli:

6127377816_6ca4b9d5c2_q

  • zapach z pyszczka twojego psa zaczyna ci przeszkadzać,
  • szczeniak ma ‘za dużo’ zębów ( nie wypadły mu zęby mleczne, a są już stałe)
  • podczas głaskania piesek denerwuje się, gdy dotykamy jego pyszczka
  • zwierzątko gardzi jedzeniem pozostawionym w miseczce ( podchodzi i często wypluwa nie przeżute kęsy)
  • uśmiech zmienił kolor ( na zębach pojawił się żółty osad, nabrały one brązowego koloru lub jest wyraźny kamień)
  • piesek ślini się bardziej niż normalnie
Jak widać, wskazań do zwrócenia uwagi na zęby naszego dorosłego już psa jest wiele. Lekarz weterynarii oceni stan uzębienia i pomoże dobrać jedną z wielu metod leczenia i profilaktyki.
Wbrew pozorom dorosłego psa również można nauczyć szczotkowania zębów, ale jeżeli nie jest to w ogóle możliwe, są też inne metody. Na przykład gryzaki enzymatyczne rozpuszczające osad (nie ścierają kamienia, ale rozpuszczają płytkę bakteryjną, zapobiegając jej mineralizacji i odkładaniu się kamienia). Można też nakładać pastę czyszczącą zęby na gumową zabawkę naszego pupila, którą lubi podgryzać lub zdecydować się na karmę, która dzięki strukturze granulek oraz składowi zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Istnieją też płyny odkażające jamę ustną dolewane do wody, czy pasty enzymatyczne dodawane do jedzenia.
czyszczenie zębów
Zęby przed i po profesjonalnym usuwaniu kamienia nazębnego

Jeżeli jest wskazanie, lekarz może zalecić zabieg stomatologiczny, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przy pomocy ultradźwięków.

Badania pokazują, że psy ze zdrowymi dziąsłami i zadbanymi zębami żyją przeciętnie 2 lata dłużej. Warto  zatem zadbać o zęby naszego psa, bo biały uśmiech to wizytówka zadbanego psa.

One Comment on “Mój pies u dentysty”

  1. Hmmmm. Ale gryzaki enzymatyczne to są takie Denta Stixy? Czy mówimy o czymś bardziej profesjonalnym? Chyba czas pomyśleć o pielęgnacji zębów. Zauważyłam, że u mojego psa jeden tylny ząb jakoś niedomaga i ma osad, hm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*