Łagodne olbrzymy

Zwyczajowo do ras olbrzymich zaliczane są psy, które mają powyżej 65 cm wysokości w kłębie lub ważą ponad 45 kg. Ogromne rozmiary często nasuwają skojarzenie, że muszą to być rasy niebezpieczne. Po części jest to słuszne założenie, bo wiadomo, że olbrzym, nawet zupełnie niechcący, jest w stanie wyrządzić krzywdę, na przykład kiedy radośnie się wita i skacze na ludzi. Ale duża część olbrzymów ma naprawdę przyjacielskie czy wręcz ‚ciapowate’ usposobienie.

1. Dog niemiecki

Przechodząc obok doga wiele osób może odczuć lekki dreszczyk, gdy tymczasem psy te są bardzo przyjacielskie, oddane i wierne. Doskonale dogadują się z dziećmi, nie są nerwowe. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że nie zostają na długo same, bo źle reagują na odosobnienie, a właściciel nie stosuje surowych metod wychowawczych. Dog niemiecki Giant George jest aktualnie najwyższym psem na świecie.

2. Wilczarz irlandzki

Obok doga – jeden z najwyższych psów na świecie. Duży i majestatyczny. Uwielbia zabawy, nie wchodzi w konflikty ani z ludźmi ani z innymi zwierzętami. Jako pies mało agresywny, mimo swoich rozmiarów, w ogóle nie znajduje zastosowania jako pies stróżujący, ale właśnie jako przyjaciel rodziny.

3. Mastif angielski

Wygląd ma imponujący i wzbudzający respekt. Na szczęście mocna budowa idzie w parze ze zrównoważonym charakterem. Łatwo się przywiązuje, jest opiekuńczy i niezaczepny wobec innych psów.

4. Bernardyn

Jest łagodny i dobroduszny. Z racji udziału w akcjach ratowniczych kojarzy się z bezpieczeństwem i oddaniem. Jako puszysta maskotka potrafi bez irytacji pozować godzinami do zdjęć.

5. Nowofundland

Misiowaty i bezkonfliktowy. Łagodny i tolerancyjny wobec dzieci.

6. Berneńczyk

Cierpliwy i towarzyski. Obdarza człowieka uczuciem i lojalnością. Podobnie jak nowofundlandy, berneńczyki są najszczęśliwsze jeśli mają jakieś zadanie do wykonania.

7. Rottweiler

Zalicza się raczej do psów dużych, a nie olbrzymich, ale czasem też osiąga imponujące rozmiary. Mimo złej sławy w naszym kraju, ze względu na to, że parę lat temu był modnym psem dla dresiarzy. W rzeczywistości uosobienie łagodności. Uwielbia towarzystwo człowieka, przy czym ze względu na stróżującą użytkowość nie zawsze dobrze reaguje na obcych.

8. Dog de Bordeaux

Uczuciowy, wierny i opiekuńczy. Miewa dominujący charakter i lubi stróżować, ale ma wysoki próg pobudliwości i zrównoważony charakter.

Foto: tasker, Simon Noizat, mr.gears, Andrew Morrell, Greta Hughson, CJ Schmidt, LesPaulSupreme, horizontal.integrati

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*