Kolejna kaleka wygrywa Crufts

Kolejna kaleka

Pięć lat temu, tak tak, ten blog ma już tyle lat napisałam o filmie na temat Crufts. Pamiętam, że mnie wtedy naprawdę zszokował. Opowiadał nie tylko o słynnej wystawie, ale też w ogóle o tym do czego doprowadził współczesny pęd do ‚doskonałości’. Ofiarami ludzkich eksperymentów oczywiście są niczemu nie winne zwierzęta. Ceną za pożądany przez hodowców i sędziów wygląd jest zdrowie.

Polecam wam mój artykuł o wymownym tytule 🙂 Crufts – wystawa psów rasowych czy genetycznych mutantów, a szczególnie zamieszczony tam film.

W filmie jedną z najbardziej wstrząsających jest historia pekińczyka, super czempiona, laureata nagród. Kiedy pozował do zdjęć już na koniec wystawy musiał siedzieć na poduszce z lodem, bo jego mordka jest tak ukształtowana, że stres mógł spowodować u niego przegrzanie i zgon. Nie muszę dodawać, że został on ojcem wielu pekińczyków. Zdaniem kynologów pięknych, ale czy tak to powinno w ogóle być?

A oto filmik z ostatniej wystawy. Widać na nim zwycięzcę rasy, owczarka niemieckiego. Nie trzeba być specjalistą, żeby zobaczyć, że to zwierzę ledwo chodzi. Jego postawa jest no właśnie – nieprawidłowa? Sędziowie są przecież zachwyceni.

Myślę o tym czyja to wina. Sędziów, że takie psy wybierają? Hodowców, bo takie hodują? Wielbicieli ras, że takie psy chcą kupować? Organizacji kynologicznych, bo takie wzorce ras narzucają? Weterynarzy, że dają takim psom świadectwa zdrowia?

Kiedy to się zmieni? Przez chwilę ogarnęła mnie nostalgia, że doglife ma już 5 lat, ale rany, nic się w tym temacie nie zmieniło. Smutne.

 

One Comment on “Kolejna kaleka wygrywa Crufts”

  1. Witaj. Ciężko powiedzieć, ale najpierw pogoniłabym weterynarzy, którzy potrafią wystawiać świadectwa zdrowia psom, które nigdy nie powinny być rozmnażane, a i swoje trzy grosze powinien dorzucić związek kynologiczny, który akceptuje takie odstępstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*