Kobieta w psim biznesie – Bowl&Bone Republic

Bez nazwy

Po raz kolejny zapowiadam cykl. I mam nadzieję, że tym razem rzeczywiście będzie to cykl, bo poprzednie…ekhm… mi się odwidziały. W planach „Kobieta w psim biznesie” ma być cyklem wywiadów z kobietami działającymi w psich dziedzinach. Czemu kobiety, a nie ogólnie ludzie? Trochę dlatego, że uważam się za feministkę, a po części, bo wydaje mi się, że kobiet weterynarzy, blogerek, trenerek, petsiterek, wolontariuszek, fizjoterapeutek, fryzjerek związanych z psami jest więcej niż mężczyzn.

Zaczynam od kobiety producentki i sprzedawczyni psich akcesoriów – Dominiki z Bowl&Bone Republic, która sama się do mnie odezwała (a właściwie jej koleżanka) i podsunęła pomysł na taki wpis.bowl and bone-4955

Dominika dopiero zaczyna swoją karierę w handlu artykułami dla zwierząt. Przyznaję, że wydaje mi się to branża bardzo trudna – na rynku jest przecież mnóstwo tradycyjnych jak i internetowych sklepów z akcesoriami, wśród nich są gigantyczne firmy oferujące produkty w mega niskich cenach. Jak z nimi konkurować? Co trzeba zaoferować klientom, żeby wybrali właśnie TEN sklep?

Zapraszam do lektury!

1. Czy wie Pani ile w Polsce jest internetowych sklepów z akcesoriami dla zwierząt? (od razu mówię, że ja nie wiem, ale obstawiam, że sporo)

Branża internetowych sklepów zoologicznych znajduje się w fazie dość intensywnego rozwoju. Jest to zrozumiałe, z uwagi na komfort, jaki dają internetowe zakupy właścicielom czworonogów. Nie muszą oni dźwigać dużego psiego legowiska, czy worka z karmą, bo zamówiony towar dostają do domu. W sieci sporo jest dostępnych raportów dotyczących kondycji polskiego e-handlu, z których wynika, że mamy ponad 10 tysięcy e-sklepów w naszym kraju z perspektywą wzrostu 20% w skali roku. Myślę, że sklepy internetowe z akcesoriami dla psów to jeszcze nisza, dlatego trudno znaleźć je jako wyszczególnioną kategorię w jakimkolwiek rankingu, czy raporcie. Potencjał niewątpliwie w tym biznesie jest duży, bo w kraju mamy ponad 5 mln psów.

IMG_1341pop copy copy

2. Czemu klient miałby wybrać akurat Bowl&Bone Republic, a nie potentatów takich jak choćby zoohurtowo czy krakvet?

Zoohurotowo czy Kravet, które Pani wymieniła, są klasycznymi e- sklepami zoologicznymi z szerokim asortymentem dla psów. Bowl&Bone Republic to przede wszystkim marka specjalizująca się w designerskich akcesoriach dla psów. Kupując więc psią miskę w Krakvet klient powie, że po prostu kupił miskę w tym sklepie, nabywając miskę u nas, klient powie, że kupił miskę Bowl&Bone Republic o charakterystycznym stylu i jakości, jaką reprezentujemy. Nasze produkty są polskie, wykonane z wysokiej jakości materiałów i do tego estetyczne. Wszystkie rzeczy projektuję osobiście. Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom wymagającego klienta. Poza tym, nasza oferta skierowana również do stacjonarnych oraz internetowych sklepów zoologicznych. Obecnie produkty B&B można znaleźć w sklepie internetowym Hubuform jak również w Warszawskich stacjonarnych salonach piękności dla psów: Doggy House i Doggie Studio.

3. Skąd pomysł, żeby wejść w branżę zoologiczną? Czy miała Pani jakieś doświadczenie w handlu? W prowadzeniu własnego biznesu?

Pomysł narodził się z pasji. Wszystko zaczęło się od Effy, mojej ukochanej maltanki, którą dostałam w prezencie rok temu. Szukając dla niej  podstawowych rzeczy od kocyka po ubranka dostrzegłam, że na rynku brakuje eleganckich i jednocześnie praktycznych akcesoriów dla psów. Zaczęłam więc je projektować. Rzeczy spodobały się wielu znajomym, którzy zaczęli prosić mnie o wykonanie podobnych dla ich pupili. Nie sądziłam wtedy, że z pasji mogę uczynić pomysł na własny biznes. Pracowałam na etacie brand managera w branży farmaceutycznej. Dziś wiem, że prawdziwe spełnienie daje  połączenie pasji z pracą. Dodam, że jest to mój pierwszy biznes.6f08b2759de6b411712d95636b618719

4. Jakie były początki, pierwsze trudności? A jakie sukcesy macie już na koncie?

Sklep istnieje od 21 maja 2013 roku, więc jesteśmy na początku. Trudności, które napotyka z pewnością każdy, kto rozpoczyna własny biznes, dotyczą ułożenia strategii rozwoju firmy, kreacji logo, wyboru odpowiedniej nazwy, no i oczywiście pozyskania klientów. Po niespełna dwóch miesiącach działalności mogę powiedzieć, że największym sukcesem jest klient, który kupił jedną rzecz dla sprawdzenia, po czym wraca i jeszcze poleca nas swoim znajomym, którzy też mają psy.

5. Bowl&Bone Republic jest producentem czy tylko sprzedającym? Jakie kryteria muszą spełniać produkty oferowane klientom sklepu?

Bowl&Bone Republic jest polskim producentem akcesoriów dla psów. Sami projektujemy i produkujemy nasze produkty. Uważam, że produkty dla pupili powinny zapewniać im komfort  i jednocześnie cieszyć ludzkie oko. To podstawowe kryteria tworzenia produktów, które nam przyświecają. Poza tym, status producenta, daje nam możliwość tworzenia produktów dostosowanych do potrzeb klienta. Taki model praktykujemy z legowiskami. Wiele zainteresowanych klientek prosiło nas o większe rozmiary legowiska niż te dostępne w ofercie, z uwagi na gabaryty swoich psów.

6. Macie bardzo pięknych modeli i modelki. Czy łatwo robi się sesje z udziałem czworonogów?

Praca z psiakami to czysta przyjemność. Oczywiście okiełznanie czworonogów, które pozują do zdjęć wymaga sporo wysiłku, ale jeśli to jest pasja, to ułatwia zadanie. Niewątpliwie dużo w tej kwestii zależy od fotografa. Ważne, aby miał do psów odpowiednie podejście i potrafił stworzyć bezpieczne i przyjazne dla nich warunki. My na stałe współpracujemy z fotografem z firmy PsieFoty, który jest absolutnym specjalistą w tym zakresie. Muszę podkreślić, że sesje z udziałem psów są źródłem wielu istotnych informacji dla mnie, dzięki którym mogę upewnić się, czy produkty są dla nich odpowiednio zaprojektowane i zapewniają im komfort użytkowania. Zachęcam do obejrzenia zdjęć i filmiku z naszej najnowszej sesji:

7. Sklep funkcjonuje od dość niedawna, jakie są plany na najbliższą przyszłość?

Przede wszystkim, zbudowanie silnej i jakościowej marki akcesoriów dla psów. Ponadto, nawiązanie partnerstw z podmiotami, które już działają na tym rynku oraz rozszerzenie oferty. W chwili obecnej pracujemy nad pierwszą kolekcją sweterków dla psów. Następnie w planach są obroże oraz smycze.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia!

 

2 Comments on “Kobieta w psim biznesie – Bowl&Bone Republic”

  1. Brawo brawo Pani Dominiko, zasluguje Pani na sukces. Piękna uśmiechnięta i z caaalym bagazem świetnych pomyslów z pewnoscią się uda.
    pozdrawiam serdecznie agnieszka lewandowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*