Kara dożywocia dla właściciela psa, który kogoś zagryzł

Bez nazwy

Tak niedługo może być w Wielkiej Brytanii. Rząd rozpoczął internetowe konsultacje społeczne, żeby sprawdzić czy taki przepis cieszyłby się poparciem obywateli. Ich opinia będzie jednym z czynników (niekoniecznie najważniejszym) w procesie uchwalania prawa. Konsultacje potrwają do 1 września.

Od 2005 roku w Wielkiej Brytanii zagryzionych zostało 16 osób. Niestety, co najsmutniejsze, zwykle pogryzienia dotyczą dzieci. Już teraz na wyspach obowiązuje tzw. Dangerous Dog Act 1991, który ogólnie zakłada, że zabronione jest aby pies pozostawał poza kontrolą w miejscu publicznym, jak w miejscach prywatnych, ale niedozwolonych (na przykład na posesji sąsiada, jeśli nie wyraża on zgody), ale też zawiera listę ras zabronionych (są to Pit Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Braziliero)

3189437534_80f7c60016

Lista ras zabronionych jest oczywistą bzdurą. Po drugiej wojnie światowej uznawano, ze najgroźniejszą rasą psów są owczarki niemieckie, potem była u nas rottweilerowa panika,  teraz są to pitbulle, a według na przykład polskich statystyk (z lat 2009-2012; dane za Życiem Weterynaryjnym) najczęściej gryzły:

  1. mieszańce
  2. owczarki niemieckie
  3. jamniki
  4. bernardyny
  5. husky
  6. labradory (!)
  7. wyżły niemieckie
  8. yorki
  9. goldeny
  10. po jednym psie na 222 przypadki pogryzień: pitbule, rottweilery, boksery, buldogi francuskie, pudle miniatury (nie chce mi się wszystkich wymieniać, generalnie rasowy misz-masz)

(Na marginesie: żeby nie było, że manipuluję danymi: wśród tych 222 psów żaden nikogo nie zagryzł, brane pod uwagę były nawet przypadki lekkich skaleczeń przez szczenięta podczas zabawy- jeśli ktoś zgłosił się z tym do lekarza medycyny, bo całe badanie dotyczy zwierząt poddanych obserwacji w kierunku wścieklizny, a wśród mieszańców 4 psy były w typie owczarka niemieckiego, 3 w typie jamnika i 3 w typie pitbulla. Pozostałe rasy obejmowały również psy bez rodowodu, co trochę jest bezsensu, bo te mieszańce w typie powinny być podciągnięte pod rasowe bez rodowodu moim zdaniem.)

W GB pewnie inne rasy są popularne niż w PL, ale na ich liście nie ma ani jednej rasy z naszej top piątki.

Według brytyjskiego prawa ras niebezpiecznych nie tylko nie wolno posiadać, wwozić i rozmnażać, ale służby mogą takiego psa odebrać właścicielowi, czasem nawet bez nakazu (w miejscu publicznym), nawet jeśli pies nigdy nie był agresywny ani nikt nie złożył na niego skargi. To w gestii właściciela leży udowodnienie, że pies nie należy do rasy zabronionej, a liczy się wygląd psa, czyli pies ‚w typie’ jest zaliczany do rasy. Polecam lekturę rządowych stron (przystępny język): www.gov.uk .

5072168868_85defd1c0c

W naszym kraju właściciel psa, który kogoś pogryzł może dostać od 1 do 10 lat za kratkami w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeśli poszczuł psem. Jeśli to było nieumyślne – do lat 3. Ale jeśli poszkodowany zmarł w wyniku pogryzienia: 2-12 lat. (stąd to wzięłam: lexvin.p)

Moim zdaniem takie kary jak są u nas są wystarczające (działanie sądów oraz organów ścigania,biorąc pod uwagę, że wczoraj Słowik wyszedł z aresztu, zostawiam na boku).

Z ewentualnego nowego prawa najbardziej cieszą się członkowie The Communication Workers Union, czyli listonosze i pracownicy sprawdzający liczniki😉

Foto: andigirl, feeferlump

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*