Jak zapoznać psa z innym psem?

Szczenięta łatwo się zaprzyjaźniają

Jednym z elementów socjalizacji psa jest nauczenie go odpowiedniego zachowania wobec ludzi i innych zwierząt. Oczywiście im wcześniej tym lepiej. Naukę warto zacząć już od szczeniaka, gdyż pozbawienie dorosłego psa niekorzystnych nawyków będzie kosztowało dużo więcej wysiłku. Poza tym nie wszystkie psy są z natury przyjaźnie nastawione i czasem kumplowanie się dwóch psów może początkowo być bardzo trudne lub wymagać specjalistycznych konsultacji.

Jak zacząć?

Będzie nam potrzebny pomocnik lub po prostu właściciel drugiego psa, który będzie trzymał go na smyczy. Przedtem konieczne jest dogadanie się co do przeprowadzenia zapoznania. Pierwsze spotkanie koniecznie musi odbywać się na neutralnym terenie, gdzie żaden z psów nie będzie z góry miał dominującej pozycji.

Krok 1

Stańcie naprzeciw siebie w odległości kilku- kilkunastu metrów, tak żeby psy mogły się nawzajem obejrzeć. Jeżeli którykolwiek z nich przejawia agresję wobec drugiego, może to oznaczać, że te dwa psy się niestety nigdy nie zaprzyjaźnią. W takiej sytuacji nie przechodzimy do następnego kroku, tylko ewentualnie powtarzamy krok 1 za kilka dni.

Te psy raczej się nie zaprzyjaźnią…

Krok 2

Jeden pies siedzi przy nodze właściciela, a drugi przechodzi dookoła w odległości ok 10 metrów. Po kilku okrążeniach następuje zamiana ról.

Krok 3

Oba psy trzymane są przy lewej nodze, natomiast właściciele przechodzą obok siebie mijając się prawymi stronami. To pozwoli psom obejrzeć się z bliższej odległości, a jednocześnie będą od siebie oddzielone przez właścicieli.

Krok 4

…tu jest spora szansa…

Podejdźcie do siebie na odległość 3-4 metrów i stańcie naprzeciwko siebie. Pozwólcie psom wąchać przez kilka sekund, a następnie odejdźcie w przeciwnych kierunkach na kilka metrów, wróćcie i pozwólcie psom znów węszyć. Powtórzcie to ćwiczenie kilkakrotnie za każdym razem pozwalając dłużej wąchać.

Jeżeli po czterech krokach wydaje się ze psy mają ochotę się ze sobą zaprzyjaźnić możemy pozwolić im do siebie podejść, początkowo cały czas trzymając je na smyczy.

Ważne wskazówki:

  • nie wszyscy dbają o socjalizację swoich pupili, dlatego staraj się unikać psów, które zdają się nie być gotowe na przyjaźń z twoim psiakiem. Psy, tak jak ludzie, mają swoje preferencje, co do zwierania przyjaźni, dlatego socjalizację zaczynaj od zwierzaków, z którymi twój pies nadaje na tych samych falach.
  • jeżeli zauważasz jakiekolwiek objawy agresji między psami, natychmiast reaguj – spokojnie odsuń się ze swoim psem i na przyszłość unikaj kontaktów z takim osobnikiem. Staraj się opanować swoje zdenerwowanie, bo jeśli pies wyczuje twoje emocje, może dodatkowo się denerwować. Pamiętaj, że nie da się zaprzyjaźnić psów na siłę!
  • zawsze na początku należy oba psy trzymać na smyczy. Daje to kontrolę nad ich zachowaniami, takimi jak niespodziewany atak agresji.
a tu przyjaźń w pełni rozkwitu

Foto: mad artichoke, theilr, This Year’s Love, care SMC

4 Comments on “Jak zapoznać psa z innym psem?”

  1. Ja mam pitbulla i yorka fajne zgranie ale nwm co będzie później pitbull 12tygodnj york ma 5lat i nwm jak się zabrać za poznanie się

  2. Dzisiaj tego spróbuję bo idę na spacer z koleżanką.
    Ja mam Czarusia który jest pinczerem miniaturowym i ma 8 miesięcy, a koleżanka ma maltańczyka który ma 2 miesiące 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*