Jak wybrać smycz i obrożę dla silnego psa cz. 1

logopdfDziś zapowiadany artykuł, który powstał we współpracy p. Jackiem Mielewczykiem – producentem akcesoriów Pako-dog, przeznaczonych głównie dla terierów typu bull.

Pako-dog wspiera fundację SOS-Amstaffy, z której miałam Kokę i Pipina na domu tymczasowym. Tęczowa obroża, noszona przez oba psiaki, nie tylko wielu osobom się podobała, ale też była bardzo wygodna. Podobnie zresztą jak smycz.

Kiedy trafiła do mnie Lola z Fundacji Niechciane i Zapomniane – bardzo brakowało mi tamtych akcesoriów. Postanowiłam kupić smycz i obrożę, wybrać sobie w moim ulubionym kolorze i taką, żeby była dla mnie i dla psa jak najwygodniejsza. Nawet za bardzo nie szukałam z innych firm, więc trudno mi porównywać, ale te, które przyszły do mnie z Pako – są fenomenalne i nie zamieniłabym na żadne inne.

Natomiast sam wybór wcale nie był łatwy – karabińczyk, typu bull, rybka czy może panic, smycz szyta czy nitowana, jakiej szerokości wziąć taśmę? Pomyślałam, że fajnym pomysłem byłoby zapytanie p. Jacka o to czym się kierować przy wyborze, zgodził się zrobić to na piśmie. Dziś tematem są taśmy i liny, a w drugiej części będzie o karabinkach.

1385887_10201791370537559_377018491_n
Lola w nowej obroży. Przypominam, że sunia szuka dobrego domu!

 

Oto czego dowiedziałam się od p.Jacka na temat smyczy:

Na wytrzymałość smyczy taśmowej mają wpływ:
-wytrzymałość taśmy
-wytrzymałość okuć
-rodzaj łączeń (nity lub szycie)
-wytrzymałość karabinka

Smycze produkowane przez firmę Pako-dog są wykonywane z taśm polipropylenowych, o grubości 2.1 mm i szerokościach 20mm, 25mm, 30mm. Taśmy polipropylenowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Najwęższa, a zarazem najsłabsza z nich, wytrzymuje 700kg ciężaru. Wraz z szerokością taśmy proporcjonalnie wzrasta jej wytrzymałość. Dobór szerokości taśmy jest uzależniony zatem wyłącznie od indywidualnych upodobań właściciela psa, dla jednych bardziej wygodna i komfortowa jest taśma o szerokości 2 cm natomiast inni wolą taśmy szersze.

Równie ważnym elementem każdej smyczy są okucia. Do produkcji smyczy stosujemy wyłącznie okucia zgrzewane o bardzo dużej wytrzymałości.

Wybierając smycz dla swojego pupila z pośród produktów oferowanych przez naszą firmę należy zwrócić uwagę na;

-rodzaj łączeń (nity lub szycie)

-wytrzymałość karabinka

smycz loli

Tutaj właściciel psa musi dokonać trafnego wyboru, gdyż to on najlepiej zna swojego pupila, jego zachowania i temperament. Dla dwóch przedstawicieli tej samej rasy, ale o odmiennym temperamencie i zachowaniach mogą być wymagane dwie różne smycze. Np. dla psa nieciągnącego, grzecznie chodzącego na smyczy o małym temperamencie może wystarczyć smycz nitowana ze średnim karabinkiem. A dla innego przedstawiciela tej samej rasy, ale o dużym temperamencie, silnie ciągnącym potrzebna będzie smycz szyta z bardziej wytrzymałym karabinkiem.

Dla psów silnych, na spacerach ciągnących jak lokomotywa, obdarzonych dużym temperamentem, ze względów bezpieczeństwa polecane przez nas minimum to smycze szyte z dużym karabinkiem np. popularną rybką lub innym o podobnej wytrzymałości.

Pako-dog wykonuje także smycze linowe. Do ich produkcji wykorzystywana jest lina o średnicy 14mm z rdzeniem, dzięki któremu lina nie zmienia swojej średnicy nawet przy silnym naciągnięciu. Linówki są wykonywane w dwóch wariantach

• Z zaciskami plastikowymi (karabinki duże: rybka, lub prosty) Smycze te są szyte ręcznie pod plastikowym elementem, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość.

• Z zaciskami metalowymi (karabinki; bull, panic, safe) Są to najmocniejsze z dostępnych smyczy, ich zaciski są zagniatane hydraulicznie z siłą nacisku 12 000 kg. W połączeniu z odpowiednim karabinkiem np. typu bull z łatwością mogą służyć również za linkę holowniczą auta o masie około 2 ton.

Pako-dog, na życzenie klienta wykonuje smycze w dowolnej konfiguracji tzn. klient wybiera długość, rodzaj łączeń, linę lub taśmę, rodzaj zacisków, kolor przeszyć, kolor taśmy, karabinek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*