Jak wybrać smycz i obrożę dla silnego psa cz. 1

logopdfDziś zapowiadany artykuł, który powstał we współpracy p. Jackiem Mielewczykiem – producentem akcesoriów Pako-dog, przeznaczonych głównie dla terierów typu bull.

Pako-dog wspiera fundację SOS-Amstaffy, z której miałam Kokę i Pipina na domu tymczasowym. Tęczowa obroża, noszona przez oba psiaki, nie tylko wielu osobom się podobała, ale też była bardzo wygodna. Podobnie zresztą jak smycz.

Kiedy trafiła do mnie Lola z Fundacji Niechciane i Zapomniane – bardzo brakowało mi tamtych akcesoriów. Postanowiłam kupić smycz i obrożę, wybrać sobie w moim ulubionym kolorze i taką, żeby była dla mnie i dla psa jak najwygodniejsza. Nawet za bardzo nie szukałam z innych firm, więc trudno mi porównywać, ale te, które przyszły do mnie z Pako – są fenomenalne i nie zamieniłabym na żadne inne.

Natomiast sam wybór wcale nie był łatwy – karabińczyk, typu bull, rybka czy może panic, smycz szyta czy nitowana, jakiej szerokości wziąć taśmę? Pomyślałam, że fajnym pomysłem byłoby zapytanie p. Jacka o to czym się kierować przy wyborze, zgodził się zrobić to na piśmie. Dziś tematem są taśmy i liny, a w drugiej części będzie o karabinkach.

1385887_10201791370537559_377018491_n
Lola w nowej obroży. Przypominam, że sunia szuka dobrego domu!

 

Oto czego dowiedziałam się od p.Jacka na temat smyczy:

Na wytrzymałość smyczy taśmowej mają wpływ:
-wytrzymałość taśmy
-wytrzymałość okuć
-rodzaj łączeń (nity lub szycie)
-wytrzymałość karabinka

Smycze produkowane przez firmę Pako-dog są wykonywane z taśm polipropylenowych, o grubości 2.1 mm i szerokościach 20mm, 25mm, 30mm. Taśmy polipropylenowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Najwęższa, a zarazem najsłabsza z nich, wytrzymuje 700kg ciężaru. Wraz z szerokością taśmy proporcjonalnie wzrasta jej wytrzymałość. Dobór szerokości taśmy jest uzależniony zatem wyłącznie od indywidualnych upodobań właściciela psa, dla jednych bardziej wygodna i komfortowa jest taśma o szerokości 2 cm natomiast inni wolą taśmy szersze.

Równie ważnym elementem każdej smyczy są okucia. Do produkcji smyczy stosujemy wyłącznie okucia zgrzewane o bardzo dużej wytrzymałości.

Wybierając smycz dla swojego pupila z pośród produktów oferowanych przez naszą firmę należy zwrócić uwagę na;

-rodzaj łączeń (nity lub szycie)

-wytrzymałość karabinka

smycz loli

Tutaj właściciel psa musi dokonać trafnego wyboru, gdyż to on najlepiej zna swojego pupila, jego zachowania i temperament. Dla dwóch przedstawicieli tej samej rasy, ale o odmiennym temperamencie i zachowaniach mogą być wymagane dwie różne smycze. Np. dla psa nieciągnącego, grzecznie chodzącego na smyczy o małym temperamencie może wystarczyć smycz nitowana ze średnim karabinkiem. A dla innego przedstawiciela tej samej rasy, ale o dużym temperamencie, silnie ciągnącym potrzebna będzie smycz szyta z bardziej wytrzymałym karabinkiem.

Dla psów silnych, na spacerach ciągnących jak lokomotywa, obdarzonych dużym temperamentem, ze względów bezpieczeństwa polecane przez nas minimum to smycze szyte z dużym karabinkiem np. popularną rybką lub innym o podobnej wytrzymałości.

Pako-dog wykonuje także smycze linowe. Do ich produkcji wykorzystywana jest lina o średnicy 14mm z rdzeniem, dzięki któremu lina nie zmienia swojej średnicy nawet przy silnym naciągnięciu. Linówki są wykonywane w dwóch wariantach

• Z zaciskami plastikowymi (karabinki duże: rybka, lub prosty) Smycze te są szyte ręcznie pod plastikowym elementem, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość.

• Z zaciskami metalowymi (karabinki; bull, panic, safe) Są to najmocniejsze z dostępnych smyczy, ich zaciski są zagniatane hydraulicznie z siłą nacisku 12 000 kg. W połączeniu z odpowiednim karabinkiem np. typu bull z łatwością mogą służyć również za linkę holowniczą auta o masie około 2 ton.

Pako-dog, na życzenie klienta wykonuje smycze w dowolnej konfiguracji tzn. klient wybiera długość, rodzaj łączeń, linę lub taśmę, rodzaj zacisków, kolor przeszyć, kolor taśmy, karabinek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*