Jak widzi pies?

U zwierząt narząd wzroku, jakim  jest oko, podlegał ewolucyjnym zmianom, umożliwiającym jak najlepsze dostosowanie się do warunków, w jakich dane zwierzę bytuje. Podobnie oko ludzkie, dlatego tylko umownie można używać pojęć ‚lepszy/gorszy wzrok‚, bo każdy ma taki, jaki jest mu potrzebny. To tak jak z nogami: czy lepiej mieć 4 jak pies czy 100 jak stonoga, a może żadnej jak wąż? Mamy dokładnie tyle ile trzeba.

Oczywiste jest natomiast to, że zwierzęta widzą inaczej niż ludzie. Psy lepiej widzą w nocy, inaczej postrzegają kolory, szybciej reagują na ruch. Dzięki osiągnięciom nauki, możemy sobie wyobrazić jak mniej więcej widzą psy. Jednak biorąc pod uwagę, że wzrok jest tylko jednym ze zmysłów i to jeszcze tym trochę pogardzanym, wiele brakuje do tego, żebyśmy w pełni mogli sobie wyobrazić, jak psy postrzegają świat.

Na widzenie składa się kilka rzeczy: pole widzenia, postrzeganie światła, ostrość, zdolność postrzegania kolorów, widzenie ruchu. U różnych gatunków cechy te są odmiennie wyrażone, a dopiero ich suma daje pełne wrażenie wzrokowe.

1. Wrażliwość na światło

Koty są pod tym względem mistrzami świata – wykrywają światło 7 razy lepiej niż człowiek, a wszystko to dzięki specyficznej budowie oka, między innymi dzięki makacie. Makata to odblaskowa błona wewnątrz oka, która odbija światło, polepszając widzenie w ciemności. To ona sprawia, że psie i kocie oczy świecą w nocy i tak trudno jest zrobić zwierzakom zdjęcie z lampą.

2. Wrażliwość na ruch

Lepiej widać mrugające światełko, niż takie, które świeci non-stop. Zjawisko to odgrywa ogromną rolę w przyrodzie. Ofiary próbując ocalić życie, często zamierają w bezruchu,bo jest wtedy szansa, że drapieżnik ich nie zauważy. Z drugiej strony poruszające się obiekty wyzwalają u drapieżników łowcze instynkty. Co ciekawe ruch łatwiej dostrzec przy słabszym oświetleniu.

3. Wrażliwość na migające światło

Wyobraźmy sobie mrugający flesz. Przy wysokiej częstotliwości mrugania błyski zaczynają się ze sobą zlewać w jeden długi błysk. O to mniej więcej chodzi w filmie – przy szybko pojawiających się obrazach nie dostrzegamy między nimi przerw. Telewizor, którego ekran jest odświeżany 60 razy na sekundę daje wrażenie ciągłości obrazu. Ale nie dla psa. Dla psa odświeżanie musiałoby być sporo częstsze, bo inaczej pies zobaczy sekwencje wielu szybko migających obrazków. Nie znam się na technologii, ponoć już takie telewizory są, a wraz z nimi szansa na to, że pies stanie się fanem ‚Mody na sukces’ czy ‚Tańca z gwiazdami’.

4. Pole widzenia

Pierwsza sprawa jest taka: pies jest od człowieka niższy (zazwyczaj). Aby zrozumieć jak pies widzi, trzeba ukucnąć, ewentualnie położyć się na ziemi (w przypadku yorków). Wysokość na jakiej znajduje się narząd wzroku, zmienia znacznie obszar jaki możemy dostrzec.

Różnica między tym co widzi york (20 cm nad ziemią) i człowiek (170cm)
Różnica między tym co widzi york (20 cm nad ziemią) i człowiek (170cm)

Drugą rzeczą jest obszar jaki jesteśmy w stanie objąć wzrokiem bez poruszania głową. Pole widzenia człowieka obejmuje ok 180°, z czego 140° to obszar widzenia obuocznego. U psa odpowiednio: 250° i 30°-60° (w zależności od rasy). Z faktu, że pies ma duże pole widzenia,wynika to,że biegnie przed nami, wystarczy, iż nieznacznie skręci głowę i ma nas znów w zasięgu wzroku.

5. Widzenie barw

Wbrew panującym opiniom – psy widzą kolory! Postrzegają je inaczej niż ludzie, ale to mit, że widzą w czerni i bieli. I na tym polu człowiek wreszcie wypada lepiej od psa: prawie 100% naszego dołka siatkówki pokrywają odpowiedzialne za widzenie barw czopki, u psa – tylko 10%. A poza tym mamy 3 ich rodzaje: czerwone, zielone i niebieskie, a pies tylko 2.

Jedne czopki można nazwać fioletowymi (odpowiadają naszym niebieskim) drugie żółtozielonymi z przedłużeniem na podczerwień (odpowiadają naszym czerwonym). Brak jest zupełnie czopków zielonych.


Co za tym wszystkim idzie, wzrok psa jest podobny do wzroku daltonisty, który nie odróżnia czerwonego od zielonego.

Naukowa teoria mówi, że:

 • od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego psy widzą kolor żółty,
 • niebieskozielony widzą jako bezbarwny ewentualnie biały lub w odcieniach szarości,
 • kolor niebieskofioletowy widzą jak niebieski,

czyli generalnie psy widzą świat na żółto i niebiesko (taka piosenka była, nie?) plus szarości.

Mówiąc o psim wzroku nie można zapomnieć, że w procesie widzenia bierze udział nie tylko sama gałka oczna. Dochodzą do tego nerwy oraz, co bardzo istotne, mózg. Dlatego prawdopodobnie nigdy do końca nie uda się zbadać tego, jak tak naprawdę widzi pies.

Foto: pverdicchio, Lachlan Hardy, grafika na podstwie Ross Mayfield,

7 Comments on “Jak widzi pies?”

 1. pies nie ma tak dużego pola widzenia
  pies ma takie jak człowiek na tym obrazku
  a człowiek jak pies. pies ma o 10000000000000% gorszy wzrok od człowieka

 2. ja psu zapalam światło aby sobie nie zrobił
  krzywdy jak mu kiedyś zgasiłem to się przewracał i wchodził w meble to znaczy że
  nie widzi w ciemności a to młode psy. owczarek niemiecki i labrador nie widzieli
  w ciemności. psy nie widzą w ciemności.
  jak to sobie w ogóle wyobrazić że ktoś widzi
  w ciemności np. te psy

 3. Przydatne informacje. Na artykuł wpadłem niechcący gdy zacząłem się zastanawiać nad samymi kolorami widzianymi przez psy. A zacząłem się zastanawiać, gdy zauważyłem, że mój spaniel szybciej potrafi odnaleźć piłkę niebieską niż czerwoną. Mimo tego, że tropiąc bardziej posługuje się nosem niż wzrokiem, to są przypadki, gdy się rozgląda. Czerwona piłka jest wtedy praktycznie niewidoczona, a niebieska od razu zostaje zauważona.
  Pozdrawiam

 4. „Pies jest od człowieka niższy, zazwyczaj” to ładne :DDD
  Świetny post 🙂 Kiedyś sądziłam, że psi wzrok jest prawie sokoli, a tymczasem wiele czytając i obserwując swojego psa widzę, że niekoniecznie.
  xoxo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*