Jak psy się rozpoznają?

Pod względem wyglądu psy mogą różnić się od siebie diametralnie. W artykule 7 mniej znanych psich faktów już o tym pisałam. Naukowcy z American Naturalist wykazali, że czaszki psów różnią się od siebie w takim stopniu jak różnią się czaszki zupełnie różnych gatunków ssaków. Jako przykład podają, ze czaszka owczarka collie różni się od pekińczyka w takim stopniu, jak czaszka kota różni się od morsa.

Jasną sprawą jest, że psy potrafią rozpoznać osobnika własnego gatunku. Nie pomylą innego psa z kotem czy świnia. Ale w sumie dlaczego nie? Czy pies, który nigdy wcześniej nie widział na przykład charta afgańskiego wie, że to też pies, a nie jakiś egzotyczny gatunek owcy? Na pewno w rozpoznawaniu biorą udział  różne czynniki. Ważne jest zachowanie się tamtego osobnika, jego zapach. A w jakim stopniu psy potrafią się rozpoznawać tylko po wyglądzie?

jak psy sie rozpoznaja

Postanowili to zbadać, tym razem nie amerykańscy, ale francuscy naukowcy, opublikowali wyniki swoich prac w Animal Cognition. W eksperymencie wzięło udział 9 psów bardzo różnych ras. Na ścianie znajdowały się dwa ekrany. Na początku równocześnie pojawiały się na nich dwa zdjęcia: jedno psa a drugie krowy albo w ogóle puste. Jeśli pies zaczął podchodzić do zdjęcia psa jego zachowanie było wzmacnianie przy użyciu klikera a potem nagradzane smakołykiem.

W pierwszej fazie eksperymentu używano stale tego samego zdjęcia psa. Kiedy już zwierzęta nauczyły się je niemal bezbłędnie rozpoznawać, przystąpiono do kolejnej fazy badania. Zamiast zdjęcia znanego już osobnika zaczęto pokazywać zdjęcia głów najróżniejszych ras psów, nawet takich, z którymi badane psy nie miały szansy się wcześniej spotkać. Na drugim ekranie też nie było już krowy tylko nigdy przez badane osobniki nie widziane zwierzęta różnych gatunków.

Wszystkie 9 psów zdało test, ale nie wszystkie za pierwszym razem uzyskało wymagany wynik 10/12 rozpoznań. Niektóre potrzebowały 2-13 sesji, żeby osiągnąć taki rezultat. Naukowcy podkreślają, że na szybkość rozpoznawania mogą wpływać różne czynniki takie jak osobowość psa, szybkość uczenia się czy motywacja.

Eksperyment pokazuje, że psy z pewnością potrafią rozpoznać drugiego psa, nawet dziwnego pod względem wyglądu, widząc tylko zdjęcie jego głowy. W jaki sposób to się dzieje, co psy biorą pod uwagę w ocenie – tego nie wiemy, ale naukowcy planują zgłębić ten temat.

Jak przeczytałam artykuł moim domownikom to rozgorzała dyskusja o tym, w jaki sposób dzieci uczą się rozpoznawać kotka od pieska. Na początku jest łatwo. Jak moja mama rysowała kropkę, to a już wiedziałam, że to będzie pies, bo mama zawsze zaczynała od nosa. A kot miał spiczaste uszka. Pies zakręcony ogonek, kot prosty. Jak było dalej nie wiem. Wydaje mi się, że jakoś odruchowo rozpoznaje się psy od kotów. Jakie tym rządzą mechanizmy? Czekam na dalsze badania tego francuskiego zespołu.

Foto: Douglas Sprott

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*