Jak pies merda ogonem?

Pamiętacie książkę ‚Oczami psa’, o której kiedyś wspominałam. To bardzo fajna lektura, a teraz przypomniała mi się z niej jedna śmieszna rzecz.

Otóż, pani Horowitz do swoich badań nagrała godziny filmów ze swoją suczką Pumpernickel, któe później poddawała szczegółowej analizie. Jednym z tematów była komunikacja za pomocą ogona. Jest to dziedzina, jak się okazuje bardzo rozległa. Ktoś może szuka tematu do pracy magisterskiej?

Psy nie merdają ogonami symetrycznie

To było pierwsze spostrzeżenie badaczki. Przeciętny pies merda bardziej na prawą stronę, jeśli zobaczy coś interesującego i miłego, np.: swojego właściciela, smycz lub kota. Jeśli widzi coś co nie kojarzy mu się pozytywnie – na przykład psa, za którym nie przepada –  nadal merda, ale bardziej nieśmiało i z reguły bardziej na lewą stronę.


Badania na temat rażących asymetrii w poruszaniu ogonem, sugerują, że różne części mózgu kontrolują różne emocje u psa.

Trudno jest dostrzec tą asymetrię, dopóki nie obejrzy się filmu w zwolnionym tempie. Można nagrać swojego psa i obejrzeć i potwierdzić/obalić hipotezę.

Średnio się sprawdza na bokserach i buldogach.

Foto: WixPiX, biblicone, un_owen

One Comment on “Jak pies merda ogonem?”

  1. Nie znałem tych faktów i nigdy nie zastanawiałem się czy jest jakaś prawidłowość w tym jak pies merda ogonem. Naprawdę ciekawa rzecz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*