Jak pielęgnowac psa zimą?

Zima jest uciążliwą porą roku dla właścicieli czworonogów i to nie tylko dlatego, że jest jeszcze ciemno podczas porannego spaceru albo na chodnikach jest ślisko. O tej porze roku trzeba podjąć się dodatkowych wyzwań.

1. Zapewnij swojemu psu ciepłe schronienie

W takiej budzie może być psu zbyt zimno.

Jeśli pupil mieszka z domu czy mieszkaniu to nie ma problemu, ale jeśli przebywa na podwórku, konieczne jest zabezpieczenie go przez zimnem. Upewnij się że psia buda jest osłonięta od wiatru i odpowiednio izolowana, czy jest wyłożona ciepłymi kocami, czy dach nie przecieka. W ekstremalnie zimne dni nie ma co się zastanawiać i ryzykować zdrowie psa, tylko zaprosić go jeśli nie do domu, to chociaż do piwnicy czy cieplejszego garażu.

2. Dbaj by pies nie wychłodził się podczas spacerów

Wytrzyj psa do sucha po spacerze!

O malamuta czy bernardyna raczej nie ma się co martwić, ale już gładkowłosy jamnik czy mikroskopijny chihuahua może wymagać ubranka podczas dłuższych spacerów. Unikaj spacerów nad zbiornikami wodnymi- z obawy przed zmoczeniem w lodowatej wodzie, czy długiego tarzania się w śniegu. Nie pozwól psu zjadać śniegu albo bardzo szaleć na mrozie- może się łatwo zaziębić lub podrażnić sobie żołądek. Po przyjściu ze spaceru wytrzyj psa do sucha ręcznikiem.

3. Chroń psie łapki

Koniecznie umyj psie łapki letnią wodą z szamponem, jeśli w twojej okolicy jest sypana sól na chodniki. Zimno + sól mogą powodować bolesne pęknięcia na opuszkach palców. Nie radzę smarować łap ludzkimi kremami do rąk, bo za bardzo zmiękczają naskórek. Wazelina albo oliwka dla dzieci lepiej się sprawdzi. W przypadku delikatnych psiaków dobrym pomysłem są ciepłe buciki. Wycinaj długie włosy między palcami, bo oblepione śniegiem stają się twarde i utrudniają chodzenie.

Stylowy strój na zimę 2009/2010

4. Zabezpiecz dostęp do niezamarzających płynów

Mowa tu o odmrażaczach do zamków czy płynach do chłodnic. Zawierają glikol etylenowy– śmiertelną truciznę, niestety dla psów smaczną.  Jeśli zauważysz, że twój pies ma drgawki, wymioty, zaburzenia równowagi– szybko udaj się do lekarza weterynarii i powiadom o możliwości spożycia glikolu!

5. Chroń psa przed odwodnieniem

Robi się zimno…

Odwodnienie kojarzy się bardziej z latem niż zimą, ale zimą woda zamarza, a w takiej postaci jest dla psa niedostępna. Jeśli twój pies mieszka na dworze, kilkakrotnie w ciągu dnia musi mieć zapewniony dostęp do ogrzanej wody.

Foto: lordshrike visamonster emptysound jewu8210 timerding

5 Comments on “Jak pielęgnowac psa zimą?”

 1. Wszystko pięknie, ale mam kilka uwag:
  -„Upewnij się że psia buda jest wyłożona ciepłymi kocami,”
  błąd-koce nasiąkają wodą. Zalecam słomę.
  -„Nie pozwól psu zjadać śniegu”
  błąd-to normalne że pies „pije” śnieg. Nic mu nie będzie.
  -„musi mieć zapewniony dostęp do ogrzanej wody.”
  może chodzi do niezamarzniętej wody, bo ogrzana to pewne przeziębienie. Zresztą pies poradzi sobie bez wody,jak pisałem. Większość psów podwórkowych i dziko żyjących nie ma dostępu do wody zimą.
  Psa można wpuszczać do domu na duże mrozy, na noc (jak ma sierść krótką (mój rottweiler) i nic mu nie będzie.

 2. mój pies żre śnieg i mimo, że ma dostęp do niezamarzniętej wody to jej nie rusza.
  Za żadne skarby nie chce iść do ciepłych pomieszczeń.
  Żarcia nie je dopóki nie zamarznie.
  Owczarek niemiecki ok. 50 kg

 3. zabieranie psa do domu? nie można go narażać na tak duże zmiany temperatur! na dworze -20, w środku +25, to różnica 40-50 stopni, Pies najpierw się ugotuje, a jak zdąrzy się przyzwyczaić do ciepła to znów wyrzucić go na dwór i się przeziębi… Jak się trzyma na zewnątz to juz na zewnątrz niech będzie, tylko porządnie ocieplić budę, wejście zasłonić szmatą żeby nie wiało, miskę z wodą kupić głęboką izolowaną styropianem, na wierzch wody wlać pół centymetra oleju

 4. mój psiak zimą nie musi nosić ubranka, po prostu go nie obcinam i wygląda jak mała owca 😀 Ale z tą solą to racja, wiele psów przez to cierpi.

  Dobry artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*