Hobby nie tylko na zimę- psie zaprzęgi

Od tysiącleci psy były używane jako siła pociągowa, głównie do ciągnięcia sań po śniegu i lodzie, były wykorzystywane w surowym, zimnym klimacie- na Antarktydzie, Syberii, Alasce.  Dzisiaj psie zaprzęgi to głównie sport, możliwy do uprawiania nie tylko zimą, ale również latem, gdyż obecnie psy ciągną nie tylko sanie lub narciarzy, ale też wózki kołowe, rowery, a nawet hulajnogi.

Historia psich zaprzęgów sięga roku 1908, kiedy odbył się pierwszy wyścig na Alasce w miejscowości Nome. W Polsce pierwsze zawody zostały rozegrane w 1991 roku i od tamtego czasu w naszym kraju dyscyplina cały czas dynamicznie się rozwija.

Z Balto mona sobie fajne zdjęcie zrobić.

Najważniejszym wyścigiem na świecie jest Iditarod, rozgrywany na cześć niesamowitych wydarzeń mających miejsce w 1925 roku, kiedy to w miejscowości Nome wybuchła epidemia błonicy. Jednym ratunkiem dla mieszkańców było dowiezienie surowicy z odległego o 1100 km miasteczka Nenana. Nie było wtedy innej możliwości jak dostarczenie jej właśnie przy użyciu psich zaprzęgów. ‚Wyścig ze śmiercią’ trwał 127 godzin i odbywał się w temperaturze poniżej -50 stopni! Zakończył się na szczęście sukcesem, co symbolizuje pomnik psa Balto (lidera jednego z 20 zaprzęgów biorących udział w sztafecie z surowicą), który odsłonięto w Central Parku w Nowym Jorku.

Widać, że to uwielbiają!

Najczęściej wykorzystywanymi rasami są oczywiście alaskan malamute, husky oraz akita i samoyedy. Obecnie powstają nowe rasy czy mieszanki przeznaczone do ścigania się, np: krzyżówka greyhounda z husky (tzw. eurohound), czy greyhounda i wyżła niemieckiego (greyster). Najważniejsze, że pies musi być silny, wytrzymały, szybki oraz mieć duży zapał.

Oprócz rasy, ważny jest dobór odpowiednich osobników i racjonalne ich wykorzystanie. Na przedzie zaprzęgu biegnie tzw.lead– pies o zrównoważonym charakterze, posłuszny i doświadczony. Za nim podążają psy, które być może w przyszłości zostaną liderami (swing). Dalej- team, czyli reszta zespołu, najczęściej są to psy młode lub początkujące. Na końcu, więc tuż przed saniami- wheel- psy najsilniejsze, które ciągną największy ciężar, szczególnie podczas startu.

‚Laby’ też nadają się do canicrossu.

Istnieje wiele odmian wyścigów:

  • skijoring– wyścig zaprzęgniętych narciarzy, tzw. maszerów. Koniec psiej uprzęży jest przymocowany bezpośrednio do pasa człowieka.
  • pulka– w sumie podobne, ale koniec uprzęży jest przymocowany do pulki, czyli do specjalnych sanek, a dopiero pulka jest przyczepiona do pasa maszera. który biegnie za pulką. Istnieje wersja letnia-tzw. rollpulka, gdzie sanie zastąpione są wózeczkiem, a człowiek nie porusza się na nartach, tylko po prostu biegnie.
  • canicross– zaprzęg składa się z psa i zawodnika poruszającego się pieszo.
  • bikejoring– pies+zawodnik na rowerze
  • scooter– podobne do bikejoringu, ale zamiast roweru jest specjalna hulajnoga.
  • wyścigi psich zaprzęgów– mogą być krótko-, średnio- i długodystansowe. Mogą odbywać się na śniegu lub w warunkach bezśnieżnych.

Dla właścicieli haskich czy malamutów psie zaprzęgi to nie tylko hobby, ale też dobry sposób na spożytkowanie niesamowitej energii tkwiącej w tych psach. Przygodę z zaprzęgiem można zacząć niewielkim nakładem finansowym- najważniejsza jest odpowiednia uprząż dla psa i specjalny pas dla siebie, no i oczywiście lina, która połączy psa i maszera, najtańszy zestaw można dostać już od 250 zł.

Po więcej informacji odsyłam do strony Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów.

Foto: Alaskan Dude, granth, rod casro, randihausken, Bright, Pal Sigurd, Miles Davies.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*