Hipoalergiczne rasy psów – fakty i mity

To musi być bardzo przykre, kiedy miłośnik psów, nie może z żadnym się nawet chwilę pobawić, bo zaczynają mu łzawić oczy, kicha i wszystko go swędzi. Parę lat temu pojawił się temat hipoalergicznych ras psów, dający alergikom nadzieję na posiadanie pupila. Dużo mówiło się o labradoodle, czyli mieszance labradora z pudlem, która to rasa miała nie uczulać, Bo rodziny Obama (portugalski pies dowodny) też ponoć jest hipo.

Labradoodle
Labradoodle

Co to znaczy hipoalergiczny?

Warto sobie uświadomić że przedrostek hipo oznacza ‚mniej’, czyli że mówiąc ‚hipoalergiczny’ nikt nie ma na myśli ras, które w ogóle nie uczulają, ale tylko uczulają mniej.

Na co uczuleni są alergicy?

Wiele osób uważa, że uczulenie ma się na sierść psa. To pół prawdy, a raczej jedna trzecia. Człowieka może uczulać: sierść, ślina i naskórek (niektórzy uważają, że chodzi o białko produkowane w gruczołach łojowych, a nie naskórek). Najbardziej uczula naskórek.

Czym charakteryzują się hipoalergiczne rasy?

Łączy je jedna cecha – mają gubić mniej sierści, na której roznoszone są też alergeny ze śliny i naskórka. To nie do końca zostało naukowo udowodnione, niektórzy mówią, że to mit i dopóki ktoś nie wymyśli psa bez skóry – psy będą uczulać wrażliwe osoby.

Jeszcze inni twierdzą, że silnie promowane są rasy hipoalergiczne (a wcale takich nie ma), gdyż wiele osób byłoby zainteresowanych takim pupilem i chodzi o kasę. Jeśli już decydujemy się na psa hipoalergicznego, to musi to być zwierzę z pewnego źródła, najlepiej też skonsultować się z alergologiem. Każdy pies, nawet hipoalergiczny może nasilać ryzyko astmy i skazać nas na wybór między: złym samopoczuciem, silnymi lekami albo oddaniem psa.

Jakie rasy są uważane za hipoalergiczne?

Pudel z plastiku – na 100% hipoalergiczny

Te które nie mają sierści lub mają jej bardzo mało lub nie mają podszerstka, tylko sam włos ościsty. Oto lista psów podejrzewanych o hipoalergiczność:

 1. Grzywacz chiński
 2. Maltańczyk
 3. Shih Tzu
 4. Pudel
 5. Sznaucer
 6. Yorkshire Terrier
 7. Hawańczyk
 8. Soft-coated Wheaten Terrier
 9. Bedlington Terrier
 10. Kerry Blue Terrier
 11. Portugalski pies dowodny
 12. Puli
 13. Irlandzki spaniel wodny
 14. Psy typu ‚doodle’ (labradoodle, goldendoodle)

Foto: byr105063, pullip_junk, Minnea

10 Comments on “Hipoalergiczne rasy psów – fakty i mity”

 1. „… nie zgadam się z ogólną tezą „hipoalergiczną” – wszystkie psy uczulają !”

  Zanim napisze się komentarz wypadałoby przeczytać definicję HIPOALERGICZNOŚCI.

 2. Jest jeszcze kilka ras hipoalergicznych:
  Barbet
  Lagotto Romangolo
  Hiszpański pies dowodny

  Co do hybryd: czyli wszystkich doodli itp to ich hipoalergiczność jest niepewna. Poza tym to nie jest rasa.

 3. Super to ciekawe !!! Przesłałam ten artykuł Magdzie- ona ma własnie uczulenie na wszystkie sierściuchy. Skoro to chodzi bardziej o naskórek niz samą sierść to wyjaśnia dlaczego mam uczulenie na łysego Bazyla 😉 (PS: w rasie nr. 11 jest literówka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*