Designerskie rasy psów – malitpoo, puggle i inne (infografika)

Co to są designerskie rasy psów? Ile kosztują i skąd się biorą? Czym się różnią od zwykłych mieszańców? I jakie gwiazdy są miłośnikami labradoodli, maltipoo i puggli?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej infografice. jest ona dość długa, a że wiem, że nie wszyscy czytelnicy bloga znają angielski, podzieliłam ją na mniejsze części opatrzone moim komentarzem.

Oryginalna infografika znajduje się na stronie petcarerx.com.

Jak powstał pierszy designerski pies?

Stało się to w latach ’70. Pierwszym takim psem był labradoodle, czyli mieszanka labradora z pudlem. Potrzeba znalezienia psa przewodnika dla niewidomego mężczyzny, na którego człowiek ten nie miałby alergii, stała się matką tego wynalazku.  Obecnie w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Labradoodli zarejestrowanych jest ponad 3500 psów.

Czym się różni kundel od psa designerskiego?

Kundel to mieszanina więcej niż 2 ras psów, często w ogóle mieszanka psów nieznanego pochodzienia, natomiast pies designerski to mieszanka 2 psów czystych ras.

Ile kosztuje taki pies?

Zazwyczaj od 25-50% więcej niż szczenię czystej rasy.

Liczba ras psów

AKC (American Kennel Club) wyróżnia trochę ponad 160 ras psów. Designerskich ras jest ponad 500. Nie każdą rasę można skrzyżować z inną dowolną – np. trudno byłoby stworzyć mieszankę doga z chihuahua (no i jeszcze trzeba by sobie zadać pytanie: po co?).

Zdrowie

Zarówno korzystne dla zdrowia jak i niekorzystne cechy są dziedziczone, wiele zależy od pochodzenia rodziców – czy pochodzą z linii psów zdrowych  i długowiecznych czy też chorowitych i słabych, ale generalnie zauważalna jest tendencja do dłuższego życia designerskich psów.

Najpopularniejsze rasy psów designerskich

Nie jestem miłośnikiem ani yorków ani chihuahua, ale chorkie na tych zdjęciach jest debeściak. No i puggle (mops i beagle) tez wygląda fajnie, ciekawe jaki ma charakter.

Gwiazdy kochają designerskie rasy psów.

Na razie te zagraniczne, więc pozostaje tylko czekać na to aby moda dotarła do nas. Ja już widziałam maltiyorka, czy jakkolwiek by tego nie nazwać, choć był to raczej efekt przypadku niż designu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*