Czy twój pies naprawdę cieszy się, kiedy cię widzi

4895522092_c111398306

Kolejne fakty wskazują na to, że psy nie są symetryczne. Pisałam już, że według autorki „Oczami psa” merdają bardziej na prawą stronę, kiedy się cieszą. Teraz przedstawię wam kolejny sposób na odczytanie prawdziwych emocji waszych pupili. Niestety będzie do tego potrzebna ultraszybka kamera:/

Naukowcy z Japonii nagrywali wyraz twarzy psów, w momencie spotkania z kilkoma ‚obiektami’. Oto wnioski:

  • kiedy psy spotykają swoich właścicieli unoszą lewą brew (już po 0.5 sekundy od zobaczenia)
  • kiedy widzą kogoś po raz pierwszy – lewe ucho wędruje ku tyłowi
  • a kiedy pokaże im się coś niezbyt przyjemnego (obcinaczkę do pazurów) –  prawe ucho wędruje ku tyłowi.

Próba była mała – obejmowała tylko 12 psów, które ustawione były za rozsuwanymi zasłonami, oddzielającymi je od obiektów. Aby lepiej było widać niewielkie ruchy na twarzy – naklejano psom kolorowe naklejki na głowach.

Jeśli chodzi o brwi- obie zawsze wędrowały one ku górze po rozsunięciu kurtyny, ale na widok właściciela unoszone były wyżej, szczególnie lewa.

Kto oglądał „Lie to me”? Zdaje się, że po polsku to Magia kłamstwa, serial o specjaliście od mikroekspresji wyrażanych przez ludzi? Psy jak widać też takie mają. I o ile tych mikroekspresji, typu właśnie ruchy lewą brwią, nie jesteśmy w stanie wychwycić, tak okazuje się, że nawet osoby nie mające doświadczenia z psami są w stanie bardzo precyzyjnie określić psie emocje takie jak strach, radość czy smutek.


Foto: Jelly Dude

One Comment on “Czy twój pies naprawdę cieszy się, kiedy cię widzi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*