Czy pewne rasy są bardziej agresywne od innych?

Odwieczne pytanie. Odpowiedzieć na nie próbuje nie redaktor discovery news – Anthony Carboni. Słuchałam go z dużym zainteresowaniem, ale materiał jest wyłącznie po angielsku, więc postaram się w skócie przedstawić o czym mówi.

Żeby nie było – pod fimikiem na yt znajdziecie linki do badań, na podstawie których powstał film. Mnie zaskoczyło kilka rzeczy, mimo że tematem już się zajmowałam nie raz i wydawało mi się, że jestem obyta. Człowiek ciągle się uczy…

Pan Carboni zaczyna od tego, że sam jest właścicielem pomeraniana. O ile większość jego znajomych reaguje pozytywnie na widok przepuszystej małej kuleczki, o tyle uważają oni, że na pewno dużo szczeka i podgryza. Taki jest stereotyp pomeraniana, jak i wielu innych małych ras. Wiele ras nosi na sobie jakieś piętno, kiedy w rzeczywistości nie można nigdy przesądzić kto prędzej nas ugryzie: pitbull czy pudel.

Najnowsze badania wskazują na to, że rasa jest jednym z pomniejszych wskaźników agresywności. Pomniejszych. Agresja jest sprawą złożoną. Zależy m.in. od ułożenia psa, środowiska, opieki właściciela oraz konkretnej sytuacji.

7% właścicieli przyznaje, że ich psy warczą, szczekają albo gryzą nieznajomych, którzy przyjdą do ich domu. 5% zauważa podobne zachowanie wobec obcych na spacerach, a 3% wobec członków rodziny. To wszystko logiczne. Psy bronią swojego terytorium albo swojego pana/panią.

Co ciekawe: psy, które przejawiają agresję w jednym z tych trzech przypadków – najprawdopodobniej nie będą agresywne w żadnym z dwóch pozostałych. Wydawałoby się, że pies, który gryzie członków swojej rodziny, będzie atakował obcych na spacerze. Wcale tak nie jest. Można z tego wyciągnąć wniosek, że psy atakują w określonych sytuacjach, a nie że są ogólnie agresywne.

Jest 1 i 1/2 raza mnie prawdopodobne, że pies, który przeszedł szkolenie w psim przedszkolu będzie agresywny wobec obcych. Wynika to z socjalizacji.

Psy, których właściciele mają poniżej 25 lat są agresywne 2.5 raza częściej niż psy osób po 40-stce. Czyli może umiejętności wychowania psa nabywa się z wiekiem?

Psy, których wychowanie polegało na karceniu i krzyczeniu były 2x częściej agresywne wobec obcych i 3x częściej agresywne wobec właścicieli.

Co nie zaskakuje: psy ze schronisk są częściej agresywne niż te z hodowli.

Co najbardziej mnie zaskoczyło: nie ma różnicy w liczbie agresywnych psów między kastrowanymi i niekastrowanymi samcami. Do tej pory myślałam, że jest. Że kastracja może pomóc w przypadku agresywnego psa. Myślę, że agresja wobec innych psów może się zmniejszać, bo nie ma np. sytuacji rywalizacji o sukę, ale w przypadku ataku na ludzi (nie ma o tym mowy w filmie) być może rzeczywiście nie gra roli. A może myślę, że tak jest, bo chciałabym, żeby tak było, bo wtedy ludzie chętniej kastrowaliby swoje psy?

Foto: vnysia, puck90

2 Comments on “Czy pewne rasy są bardziej agresywne od innych?”

  1. To statystyki, a nie prawda objawiona. Udało ci się wyłamać z procentów, które działały na twoją niekorzyść – gratsy!

  2. Totalne bzdury. Miałem psazeschroniska – rottweilera wg. tego co ktoś napisał powinien być agresywny bo ze schroniska i zabrany ludziom którzy się nad nim znęcali był w 4 różnych domach i wreszcie u nas dożył starości – był najmilszym i najcudowniejszym psem jakiego kiedykolwiek widziałem…

    Kolejna głupta mam obecnie 29l czyli bliżej mi do25niż do 40 i moje obecne dwa american staffordshire terriery są dużo bardziej ułożone i towarzyskie, kochają ludzi uwielbiająbawić się z dziećmi, natomiast sąsiad po 40 ma 2yorki powiem krótko masakra atakują wszystko co sie rusza….

    Kolejna sprawa kolega ma labradora po psim przedszkolu i nie da sie do niego do domu wejsć bez skakania i gryzienia…

    Z jednym się zgodzę, wszystko zależy od wychowania i podejscia do psa, wszystkie moje pieski zawsze były po przejsciach ze schroniska, znalezione, obecna suczka rasy amstaff wyciągnięta po 3 latach zamnięcia w klatce osłoniętej tak żeby jej nie było widać na szczescie jakas starsza pania ja karmiła przez ten czas właściciel nawet nie wiedzial czy jeszcze zyje…. i co i jest przeurocza 🙂
    Z drugiej jednak strony rasa daje pewne predyspozycje, że jedne psy łatwiej stają się agresywne od innych przez co do tych ras trzeba mieć samemu silniejszą psychikę takie jest moje zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*