Czy kończy się zły zwyczaj?

Mój wniosek nie jest uprawniony. Nie jest poparty żadną poważną analizą, ale fakt pozostaje faktem. Na początku czerwca pisałam, że w łódzkim schronisku znajduje się  500 psów. Dokładnie było wtedy 521. Jeśli w schronisku będzie 10 bezdomniaków, to będzie o 10 za dużo, ale ta liczba mnie nie powaliła. To moim zdaniem niezły wynik, szczególnie jak na stereotypowo ‚ żulerskie’ miasto (to moim zdaniem argument na to, że wcale taka zła ta Łódź nie jest).

3835875857_ff6b760aef_zNo ale to było przed wakacjami. A w wakacje – wiadomo, ludzie wyjeżdżają i porzucają swoje zwierzaki. Otóż, nic takiego się w tym roku nie stało. To znaczy: może się stało, że ileś osób swoje psy wyrzuciło, podrzuciło, przywiązało, ale nie znalazło to odzwierciedlenia w liczbie mieszkańców schroniska. Ba! Liczba psów w ciągu czerwca, lipca i sierpnia spadła. Niedużo, bo o niecałe 30 psów, ale jednak. Aktualnyą liczbę lokatorów znajdziecie na stronie schroniska – kiedy to piszę jest ich 494.

Mój wniosek o tym, że być może zwyczaj porzucania zwierząt zanika ma nikłe podstawy. Bo przecież, to że liczba zwierząt w schronisku zalała może wynikać z różnych przyczyn: większej liczby adopcji, może ludzie poprzywiązywali psy do drzew w lasach, pouśmiercali samodzielnie. Poza tym spadek nie musi być trwały, od kilku lat liczba psów w schronisku spada, ale nikt nie powiedział, że ta tendencja będzie na zawsze stała.

Mimo to, ja patrzę optymistycznie, na tą tendencję. Myślę, że w naszym kraju jednak coś się zmienia. Może to zmiana pokolenia? Dzisiaj przyzwolenie na porzucanie, na topienie szczeniąt czy niewysterylizowanie co roku szczeniącej się suki jest niewielkie. Jasne – musi być, skoro ciągle słychać o wyrzucaniu z samochodu, maltretowaniu, pseudohodowlach (choć to moim zdaniem inna sytuacja – chęć zysku tępi ludzkie uczucia), ale właściciele są dużo bardziej świadomi i odpowiedzialni. Liczę, że problem ‚nie mam co zrobić z psem jak wyjeżdżam’ odchodzi do lamusa. 

Foto: xvire1969

One Comment on “Czy kończy się zły zwyczaj?”

  1. Myślę, że ogłoszenie, iż problem wyrzucania zwierząt przed wakacjami/ w związku z wyjazdem odchodzi do lamusa to jednak nieco zbyt duży optymizm, ale sukces schroniska w Łodzi BARDZO mnie cieszy. Oby tak dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*