Czemu psy zabierają jedzenie i zjadają je z dala od miski?

Jest to jedna z tych rzeczy, które leżąc w psiej naturze jest dla większości właścicieli trudne do zaakceptowania. Denerwujące jest to, kiedy zamiast z pięknej miski pies bierze po jednym groszku i je go gdzieś w drugim pokoju jednocześnie wszędzie zostawiając okruszki. Przecież nikt z nas mu nie zamierza zabierać jedzenia!

Skąd to się bierze?

Pewnie większość z nas domyśla się, że to nawyk pochodzący z czasów, kiedy psy żyły w stadach: psy stojące niżej w hierarhii podbiegały do zdobyczy, lapaly co popadnie i uciekały na tyle daleko, żeby inne psy im tego nie wydarły. Tyle że skąd to zachowanie w ludzkim stadzie, gdzie o jedzenie praktycznie nie trzeba walczyć? To najprawdopodobniej zachowanie atawistyczne: czyli, że jest zakodowane i używane mimo że zupełnie już niepotrzebne. Podobnie jak polowanie u kotów domowych – nie muszą tego robić, ale polowanie jest wpisane w ich naturę i będą to robić mimo pełnej miski.

Jak sobie  z tym radzić?

Jeśli jest to rzeczywiście nagminnny, denerwujący problem należy starać się michę umieścić w ustronnym miejscu, tak żeby pies nie czuł się zagrożony tym, że mu będziemy podbierać smakołyki z miski. Jeśli mamy kilka psów, miski powinny być od siebie oddalone.

Spotkałam się też z teorią, że jak psy mają metalowe zawieszki na szyi i one obijają się o metalową miskę, to taki dźwięk rozprasza i jest dla psa nieprzyjemny stąd woli w spokoju zjeść kawałek dalej. Nie wiem czy to może mieć znaczenie, ale nie zaszkodzi sprawdzić jakby coś.

Foto: BuzzFarmers, purplezebra, derfian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*