Czemu psy kręcą głowami, kiedy do nich mówimy?

dlaczego psy kreca

Uwielbiam to kręcenie główkami. Psy wyglądają wtedy tak głupawo i nieporadnie, że z miejsca wzbudzają we mnie pozytywne uczucia. Takie też jest jedno z wytłumaczeń tego zachowania: że psy to robią, bo widzą, że nam się to podoba. Inną tezą jest, że nadstawiają drugie ucho, żeby nas lepiej słyszeć. Jednak ostatnie badanie wskazuje, że przyczyna może być jeszcze inna.

Badanie to może za duże słowo, bo chodzi raczej o internetową ankietę, ale jeśli prosi o jej wypełnienie i analizuje jej wyniki słynny Stanley Coren, emerytowany już pracownik katedry psychologii University of British Columbia, to traktujemy tą sondę dość poważnie. W badaniu wzięły udział 582 osoby. Spośród respondentów 62% powiedziało, że ich psy kręcą główkami, kiedy się do nich mówi. Przy czym, tylko 52% osób posiadających w domu psa z płaskim pyskiem (buldogi, mopsy) tak przyznało, za to spośród właścicieli psów długonosych (charty, owczarki niemieckie) – aż 71%. Ta rozbieżność przywiodła Corena do wniosku, że musi chodzić o coś z tym nosem i wymyślił, że długie kufy zasłaniają psom część naszej twarzy, kiedy do nich mówimy, więc żeby zobaczyć ją całą, pies obraca głowę.

12224411_1666929560252788_1766065381_n
Będący u mnie na feriach mops faktycznie mało kręci głową.

Wydaje się to całkiem logiczne, szczególnie jeśli wykona się zaproponowane przez Stanleya Corena ćwiczenie i do swojej twarzy w miejscu nosa przyłoży się zaciśniętą pięść, która ma udawać psią kufę. Faktycznie spora część naszego pola widzenia zostaje zasłonięta. Przyznam tylko, że obracanie głową tak jak to robią psy, nie przynosi wielkiej różnicy. Żeby zobaczyć to co mi zasłania pięść muszę raczej obrócić głowę w prawo bądź lewo, spojrzeć na coś jednym okiem, ale psie oczy są ustawione inaczej od naszych. Wierzę panu Corenowi na słowo.

Jak tylko dowiedziałam się o tym odkryciu przypomniał mi się ten rysunek: https://www.pinterest.com/pin/515380751081181036/

Foto tytułowe: Ricardo Velasquez

3 Comments on “Czemu psy kręcą głowami, kiedy do nich mówimy?”

  1. Moja sunia nie kręci głową jak do niej mówię, ale jak słyszy miuczenie kota (bo strasznie nie lubi kotów i zawsze je przegania) lub ewentualnie płacz dziecka, który czasem przypomina miauczenie. I tylko na te dźwięki kręci główką

  2. Muszę cię rozczarowac – Stafcik kręcił swoja spłaszczoną kufą, no chyba, że uznamy, iż wyjatek potwierdza regułę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*