Crufts – wystawa psów rasowych czy genetycznych mutantów?

Chciałam napisać artykuł o Crufts – największej na świecie wystawie psów rasowych. Mam piękne zdjęcia z tegorocznej edycji, chciałam wpleść parę słów o historii wystawy, o tym jakie są konkursy, jak to wszystko wygląda, tak jak to zrobiłam pisząc o Westmintser Dog Show. Na koniec miało być kilka zdań krytyki, które zawsze się pojawiają przy okazji wystaw psów – że PETA protestuje albo że jest kładziony nacisk tylko na wygląd a nie na charakter i zdrowie psów. Kiedy już wszystko było praktycznie gotowe, trafiłam na dokument BBC, który totalnie mnie rozwalił, rujnując przy okazji cały zamysł wpisu. Od dawna nie widziałam czegoś tak przerażającego, a naprawdę rzadko się wzruszam.

Pedigree Dogs Exposed

Twórcy dokumentu przyglądają się, jak wygląda zdrowie i dobrostan psów rasowych w Wielkiej Brytanii. Mocno dostało się The Kennel Club (coś jak nasz Związek Kynologiczny), którego honorowym patronem jest królowa Elżbieta. Zostali słusznie skrytykowani za chore wzorce ras, standardy oceniania i przyzwolenie na takie praktyki hodowlane, które doprowadzają do straszliwego upośledzenia zdrowia psów.

Pedigree Dogs Exposed from Peter on Vimeo.


Co jest w filmie?

Jako, że pewnie połowie czytelników nie będzie się chciało oglądać prawie godzinnego dokumentu, napiszę o paru rzeczach które najbardziej mnie zszokowały:

Cavalier King Charles Spaniel

Przez cały dzień i jeszcze w nocy mi się śnił zwijający się z bólu Cavalier King Charles Spaniel, cierpiący na chorobę zwaną syryngomielią, która w wynika z tego, że wyhodowane psy mają czaszki zbyt małe, aby pomieścić mózg. Pani weterynarz opisuje, że to

jakby stopę rozmiaru 10 wcisnąć w buta w rozmiarze 6.

Praktycznie wszystkie cavaliery cierpią na choroby serca.

Ból jest niewyobrażalny. Aż 1/3 spanieli cierpi z powodu tego problemu, hodowcy mają to w dupie, bo chcą mieć kasę i dalej krzyżują chore osobniki, z czego powstaje jeszcze bardziej chore potomstwo.

Dodatkowo połowa 5 – letnich spanieli ma niedomykalność zastawek w sercu, a 10 – letnie chorują już praktycznie wszystkie. Rozwiązaniem mogłoby być nierozmnażanie psów przed osiągnięciem 5 – tego roku życia, żeby najpierw sprawdzić czy nie będą przekazywać tej choroby potomstwu, ale kto zrezygnuje z kasy na rzecz zdrowia spanieli?

Wzorce ras

Porównując stare zdjecia owczarkow niemieckich czy jamników, takie np.: sprzed 100 lat, można łatwo dostrzec jak bardzo zmieniły się wzorce tych ras. Na gorsze! Aktualnie zarówno jamnik jak i owczarek, ale też bassety czy buldogi angielskie wyglądają jak zmutowane potwory, w porównaniu do tego jak wyglądały kiedyś! Czempion owczarek sprzed kilku lat, uznany przez sędziów za idealny w rasie – praktycznie nie może chodzić, tak bardzo powyginane są jego tylne kończyny! Sędzia zapytany o to w jaki sposób taki owczarek miałby pełnić swoje pierwotne zadanie, tzn. zaganiać owce, wzrusza ramionami i stwierdza, że wygląd i użytkowość to dwie różne rzeczy.

Ewolucja czaszki bulldoga angielskiego doprowadziła do powstania prawdziwej patologii

W filmie pokazane są tez psy, których pożądany wygląd uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Pekińczyk, który wygrał kilka lat temu, miał tak spłaszczoną mordę, że podczas robienia zdjęć na podium… siedział na worku z lodem, bo kształt pyska uniemożliwia mu prawidłową wentylację i chłodzenie! Ten pies został ojcem zdaje się kilkudziesięciu miotów!

Na The Kennel Club próbuje się wywrzeć presję, żeby tylko zdrowe zwierzęta mogły brać udział, a tym samym wygrywać wystawę. Tymczasem wygrywają jakieś genetyczne mutanty, praktycznie niezdolne do normalnego życia.

Eugenika

Ten mały ma szczęście, że urodził się z pręgą

Rhodesian ridgeback to rasa charakteryzująca sie występowaniem pręgi na grzbiecie, gdzie włosy rosną w przeciwnym kierunku niż normalnie. Wygląda to bardzo ciekawie, rhodesian bez pręgi – wyglądałby jak spory kundel. Pręga jest oczywiście efektem działalności hodowlanej człowieka, psu nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – predysponuje je do powstawania zatoki skórzastej (takiego wrastania tych włosów na grzbiecie, że mogą sięgnąć nawet do rdzenia kręgowego). Jeden na dwadzieścia rodezjanów rodzi się bez pręgi. Część hodowców usypia te zdrowe przecież szczeniaki, gdyż uważają je za ‚genetyczny błąd’. Czasem podobny los spotyka inne rasy, które urodzą się nie odpowiadając wzorcowi, np.: dogi niemieckie z nieprawidłowymi znaczeniami, białe boksery.

Chów wsobny

Ujawniono, że The Kennel Club akceptuje psy, z których rodowodu wynika, iż powstały w wyniku krycia blisko spokrewnionych osobników, np.: ojca z córką, czy rodzeństwa. Nie będę się rozwodzić – każdy wie do czego to prowadzi.

Z takim ukątowaniem kończyn owczarek porusza się jak żaba

O ile nie zgadzam się z powszechną tezą, że kundle są zawsze zdrowsze od psów rasowych, bo kundli po prostu nikt nie bada, tak z dokumentu wynika, że hodowla psów w Wielkiej Brytanii prowadzona jest w taki sposób, że odsetek psów z chorobami warunkowanymi genetycznie drastycznie rośnie.

Krycie blisko spokrewnionych osobników doprowadza też do znacznego zubożenia puli genetycznej. Mimo że mopsów w Wielkiej Brytanii jest 10 000 to pula genetyczna odpowiada ilości ok 50 osobników, czyli mniej niż w przypadku pandy wielkiej!

Reakcje

Film wywołał ogromne kontrowersje, między innymi dlatego, że daje poczucie, jakby wszystkie rasowe psy były genetycznymi mutantami, niezdolnymi do normalnego życia, gdy tymczasem większość psów jest zupełnie zdrowa i normalna. Tak czy inaczej, jak to zwykle bywa: film poruszył miłośników psów, a ci debile, do których powinien trafić – mają to gdzieś.

Ale są już pewne pozytywne efekty,

 • zabroniono usypiania zdrowych rodezjanów bez pręgi
 • sędziowie mają prawo wykluczyć z konkursu psy, które są chore
 • The Kennel Club wydał nowe standardy ras, w których starano się nie umieścić nic, co mogłoby sugerować, że pożądane są osobniki z cechami utrudniającymi im normalne chodzenie, oddychanie czy widzenie.

Parę słów o Crufts

Jak wspominałam na początku – przed trafieniem na film, wpis był prawie gotowy, szkoda mi wszystko skasować, więc oto kilka podstawowych informacji o Crufts i trochę zdjęć z tegorocznej edycji (mam nadzieję, że wszystkie te psy są zdrowe i mogą chodzić).

Best in show 2011 – flat coated retriever o imieniu Jet

Crufts to coroczna międzynarodowa wystawa psów rasowych. Z Księgi Rekordów Guinnessa wynika, że jest największą tego typu imprezą na świecie. Crufts zawsze odbywa się w marcu i trwa aż 4 dni.

Troszkę historii

Nazwa wcale nie pochodzi od miejscowości w jakieś się odbywa wystawa, bo odbywa się aktualnie w Brimingham (wcześniej w Islington i Londynie), ale od nazwiska fundatora – Charlesa Crufta. Pracował w fabryce karmy dla psów oraz jeździł po psich wystawach, które zaczynały się cieszyć coraz większą popularnością, podpatrując jak to się robi i zdobywając niezbędne kontakty.  Pierwsza wystawa pod jego nazwiskiem odbyła się w 1891 roku i wzięło w niej udział ok 2000 psów (rekord wynosi 22 973!).Po śmierci Crufta, wystawą opiekowała się jego żona, która ostatecznie przekazała organizacją The Kennel Club.

Najważniejszą konkurencją jest oczywiście walka o miano Best in Show, które daje prestiż i pieniądze. Pozostałe konkurencje to np: obedience, agility, heelwork to music (psi taniec) i inne.

Ciekawostki

 • W Crufts mogą brać udział nie tylko psy rasowe. Jako, że The Kennel Club wyróżnia mieszańca jako rasę – musiały zostać też włączone do wystawy. Początkowo mogły brać udział tylko w dodatkowych konkurencjach jak agility czy obedience, ale cieszyło się to taką popularnością , że powstała alternatywna wystawa – Scruffts – tylko dla mieszańców.
 • Kundelki walczą o tytuł ‚najprzystojniejszego psa’, ‚najładniejszej suki’, ‚najlepszego przyjaciela dzieci’ oraz ‚złotego staruszka’.
 • W 2011 roku The Kennel Club wydał aplikację Crufts Vintage na iPhone, iPod i iPad, gdzie można znaleźć ponad 100 starych fotografii z wystawy.

Foto: peteaylward, Lauren Gledhill, foxtrotyankee, jack berry, radio rover, Elvyn Jones

7 Comments on “Crufts – wystawa psów rasowych czy genetycznych mutantów?”

 1. Jestem wstrząśnięta ogromem problemu… Hodowcy są po to aby udoskonalać rasę, ale głównie w wymiarze zdrowotnym, aby rasa była silna i odporna. Natomiast jak widać zdrowie jest najmniej ważne, a najważniejszy jest wygląd. Tylko, co komu po wyglądzie skoro będzie miał psa kalekę?

  Wystarczy popatrzeć na Owczarki Niemieckie w Polsce. Aktualnie spora część psów tej rasy nie jest w stanie normalnie chodzić i cierpi z powodu chorób stawów i kości kończyn tylnych, a wszystko dlatego iż owczarki mają tyłki coraz niżej ziemi i to uważane jest za „piękne”.

  1. Zgadzam sir we zupelnosci, ale prosze now mowic tak o wszystko have hodowcach. Sama jestem mlodym hodowca I Robie wszystko zeby zdrowie bylo na pierwszym miejscu, uswiadamiam tez nowych wlascicieli jak moge, biore udzial w badaniach naukowych (nie szkodzacych psu w zaden sposob) ktore Maja na celu wlasnie poprawe zdrowia rasy.

 2. Trzeba walczyć o zdrowie psów rasowych. O tym,że wiele ras (bo nie wszystkie na szczęście) ulega „modyfikacjom” aby jak najbardziej zbliżyć je do jakiś wyimaginowanych wzorców (wzorce angielskie są bardzo ogólne i mogą być niezłym polem dla wyobraźni chorych hodowców)wiadomo od dawna.
  Nareszcie zaczęto z tym walczyć.To co zrobiono z buldogami angielskimi, pekinczykami, spanielami i owczarkami niemieckimi to skandal! ON-y nie mogą sie normalnie poruszać, a do tego ich psychika-tragedia.Nie ma bardziej nerwowych ,niezrównoważonych psów obecnie!I to ma byc rasa użytkowa!
  Podobnie fryzury wystawowe-do zrobienia niejednej trzeba z tony kosmetyków i wprawnego groomera. Są rasy , które we wzorcu mają podane” niewielka korekta szaty” a tak naprawdę są najbardziej „cyzelowaną „nożyczkami rasą (bichony).Może tak by zwrócić i na to uwagę! A co do Wlk.Brytanii-nie znam tam za dużo hodowców, aczkolwiek niektóre „osławione” hodowle rzeczywiście mnie zawiodły.

 3. Sprowadzilam z Anglii jednego psa. Mial byc swietnym reproduktorem i psem wystawowym. Pochodzil z linii championow, ze znanej i cenionej hodowli… Przyjechalo do mnie psie nieszczescie – kaleka, ktora jedynie stawy ma zdrowe. A nie jest to rasa „modyfikowana”, ale z zalozenia „naturalna”. Zamiast na wystawy jezdzimy po weterynarzach. NIGDY WIECEJ nie pojawi sie z moim domu pies z angielskiej hodowli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*