7 mniej znanych psich faktów

Psy towarzyszą ludziom od ok 15 000 lat, więc mogłoby się wydawać, że znamy się już nawzajem naprawdę dobrze. Jednak naukowcy ciągle pogłębiają wiedzę o czworonogach. Oto 7 mniej znanych faktów na temat psów:

1. Psy są ofiarami podobnych chorób jak ludzie

Część występujących chorób jest specyficzna gatunkowo, czyli człowiek nie może zarazić się od psa (np.: parwowirozą) lub pies od człowieka (np.:poliomyelitis), istnieją też choroby w ogóle niezaraźliwe, np.: skręt żołądka, który występuje dość często u psów, a u człowieka nigdy. Jednak są też schorzenia występujące zarówno u nas jak i u naszych podopiecznych. Są to między innymi nowotwory. Rocznie 6 milionów psów ma stwierdzonego raka. Choroba ta jest tak samo straszna dla człowieka jaki i dla zwierzęcia, ale fakt iż występuje u obu gatunków niesie ze sobą korzyści. Testy kliniczne są łatwiejsze do prowadzenia na zwierzętach niż na ludziach, a ich wyniki są wykorzystywane przy diagnozowaniu i leczeniu obu gatunków.

2. Psy potrafią wywęszyć choroby

Jeśli cierpisz na cukrzycę, padaczkę bądź  nowotwór- twój pies może czasem stwierdzić to jako pierwszy. Naukowcy wykazali, że psy mogą być szkolone pod kątem wykrywania nowotworów płuc, piersi, skóry, pęcherza moczowego i prostaty. Podejrzewa się, że rozpoznają specyficzny zapach nienormalnych komórek. W przypadku cukrzycy psy potrafią rozpoznawać spadek lub wzrost poziomu cukru we krwi jakiś czas przed pojawieniem się objawów, co umożliwia choremu wystarczająco szybką reakcję. Podobnie rzecz ma się z padaczką- psy ostrzegają chorych na ok 45 minut przed zbliżającym się atakiem, więc mają oni czas, żeby się do niego przygotować.

3. Inteligencja psa jest równa inteligencji 2-letniego dziecka

Najinteligentniejszymi psami są border collie. W najnowszych badaniach suczka border collie imieniem Chaser nauczyła się znaczenia ponad 1000 słów! (więcej na ten temat tutaj) Pudle, owczarki niemieckie, golden retrievery i dobermany są w pierwszej piątce jeśli chodzi o inteligencję. Popularny u nas labrador- zajmuje 7 pozycję. Ostatnie miejsce zajął beagle. Podejrzewa się, że rasy hodowane dla celów towarzyskich chętniej się uczą, gdyż są w stałym kontakcie z człowiekiem, niż psy hodowane np.: do polowania.

Już wiadomo skąd się bierze głęboka więź między dziećmi a psami
Już wiadomo skąd się bierze głęboka więź między dziećmi a psami

4. Psy potrafią być zazdrosne…

I nie chodzi tylko o to, że potrafią nie akceptować nowego psa czy członka rodziny. Naukowcy wykazali, że psy tracą zainteresowanie zabawą i gorzej  się uczą, jeżeli zauważą, że nie dostają nagrody, a drugi pies biorący udział w zabawie-tak. Jeśli żaden nie dostaje smakołyka lub jeśli jeden dostanie pachnący kąsek, a drugi zwykły kawałek chleba- jest ok. Natomiast jawna niesprawiedliwość powoduje, że psy tracą zainteresowanie zabawą, zaczynają się podrapywać i unikają wzroku nagradzanego psa.

Psy czują kiedy nie są traktowane sprawiedliwie

5. …ale nie czują się winne

Takie oczy nie zawsze oznaczają winę

Kiedy wchodzisz do domu to po minie psa potrafisz od razu powiedzieć, że coś nabroił? No to się mylisz! Jeśli pies patrzy na ciebie tymi rozbrajającymi przepraszającymi oczami, to wcale nie dlatego, że wie że zrobił coś złego, ale po prostu reaguje na twoją postawę.

Naukowcy przeprowadzili test, w którym część psów była karcona za to że zjadły zabronione smakołyki, a część dostawała reprymendę, nawet jeśli smakołyków nie ruszyła (swoją drogą moim zdaniem dość wstrętny eksperyment). Wszystkie psy prezentowały podobną reakcję, a często te, które wcale nie zrobiły nic złego wyglądały na jeszcze bardziej winne!

6. Psi gatunek jest najbardziej zróżnicowany pod względem budowy ze wszystkich ssaków

Jest to w sumie dość oczywiste, kiedy spojrzy się na mikroskopijnego chihuahua i porówna go z dogiem niemieckim. Naukowcy z American Naturalist wykazali, że czaszki psów różnią się od siebie w takim stopniu jak różnią się czaszki zupełnie różnych gatunków ssaków. Jako przykład podają, ze czaszka owczarka collie różni się od pekińczyka w takim stopniu, jak czaszka kota różni się od morsa.

Ta różnorodność pozwala naukowcom prowadzić badania nad genami, przypisywać genom różne cechy za jakie odpowiadają, np.: jaki gen sprawia że shar-pei jest tak pomarszczony, a jamnik tak długi.

7. Pies jest ‚towarzyskim klejem’

Masz za mało przyjaciół? Kup sobie psa. I nie tylko po to, żeby stał się twoim jedynym przyjacielem, ale żeby przysporzył ci nowych znajomych.  Naukowcy z The British Psychological Society udowodnili, że człowiek spacerujący z  psem doświadcza co najmniej 3 razy więcej społecznych interakcji, niż człowiek bez psa! Co najlepsze: zasada obwiązuje nawet jeśli właściciel jest ubrany w nędzne ciuchy lub  pies wygląda agresywnie!

Udowodniono, że pies pomaga generować nowe przyjaźnie. A sześć psów?

2 Comments on “7 mniej znanych psich faktów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*